Atklās Rīgas Biržas arhitektam veltītu izstādi


No 14. septembra līdz 25. novembrim Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Boses zālē būs skatāma vēsturiskās Rīgas biržas ēkas arhitektam veltīta izstāde "".


2012. gada septembrī Sanktpēterburgā, Drēzdenē, Potsdamā un Rīgā tiek organizēti vairāki pasākumi par godu ievērojamā 19. gadsimta beigu arhitekta un akadēmiķa Haralda Jūliusa fon Boses (Harald Julius von Bosse; 1812–1894) divsimt gadu jubilejai. Rīgā 14. septembrī paralēli izstādes atklāšanai Mākslas muzejā "Rīgas Birža" dienas garumā norisināsies Boses lasījumi. Arī Latvijas Arhitektūras muzejā atklās izcilajam arhitektam veltītu izstādi.


Latvijā arhitekta Haralda Boses vārds saistās tikai ar vēsturisko Rīgas biržas ēku, kura tobrīd bija vecpilsētas pirmā monumentālā eklektisma celtne Ziemeļitālijas neorenesanses stilā. Lielai daļai sabiedrības nav zināms par arhitekta iemantoto slavu Krievijā – Sanktpēterburgā, kā arī fakti, ka pēc Boses projekta Drēzdenē uzcelta gan pareizticīgo, gan reformātu baznīca, un abi viņa vecāki ir bijuši rīdzinieki.


Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Boses zālē tiks izstādīts Haralda Jūliusa fon Boses tēva gleznotāja Ernsta Gothilfa fon Boses radītais sievas Vilhelmīnes Denemarkas portrets un pašportrets, kā arī paša arhitekta portrets un slavenāko objektu projekti no Krievijas Mākslas akadēmijas arhīva Sanktpēterburgā. Daļa no Krievijas Mākslas akadēmijas arhīva Boses darbu kolekcijas būs apskatāma Latvijas Arhitektūras muzejā.


Jūgenda salonā varēs aplūkot biržas ēkas 16 rasējumu oriģinālus no Latvijas Arhitektūras muzeja. Pirmo reizi publiskai apskatei būs pieejami gan Lielās zāles kolonnu zīmējumi, gan bijušās Deju zāles balkona margu zīmējumi. Interesanti, ka daži interjera fragmenti 1850. gados būvniecības laikā realizēti atšķirīgi. Izstādes apmeklētājs to varēs izvērtēt, salīdzinot projekta ieceres un realizāciju šodienas fotoattēlos.


14. septembrī interesentiem būs iespēja apmeklēt Boses lasījumus Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Konferenču zālē un iepazīties ne tikai ar Rīgas biržas ēkas rekonstrukcijas projektu un tā realizāciju, Boses ģimenes dzīves vietām Rīgā, bet arī ar 19. gadsimta otrās puses arhitektūras un tēlniecības paraugiem, biržas ēku celtniecību Eiropā. Lasījumos piedalīsies lektori no Sanktpēterburgas ar lekcijām par Boses rasējumu kolekciju Sanktpēterburgā, viņa dzīvi, nozīmīgākajiem projektiem un darbību Vācijā. Lasījumus noslēgs Mākslas muzeja "Rīgas Birža”"vadītājas Daigas Upenieces lekcija par muzeja pastāvīgās ekspozīcijas veidošanu speciāli rekonstruētajai bijušajai biržas ēkai.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas