Baha, Perta un Kančeli mūzika skanēs Doma baznīcāVSIA „Latvijas Koncerti”, sākoties gada vistumšākajam laikam, aicina uz garīgās meditācijas skaņražu koncertu „Bahs, Perts un Kančeli” 27. novembrī Rīgas Domā.

Blakus Johana Sebastiana Baha motetēm un korāļiem skanēs arī Arvo Perta, Gijas Kančeli, Valentīna Silvestrova mūzika Latvijas Radio kora, Sinfonietta Rīga, ērģelnieces Ilzes Reines un diriģenta Kaspara Putniņa sniegumā.

Koncertā dzirdēsim garīgās mūzikas lielmeistara Johana Sebastiana Baha motetes un  korāļus no Mateja un Jāņa pasijām, divas daļas no Valentīna Silvestrova „Klusās mūzikas”, Gijas Kančeli „Šūpuļdziesmu saulei”, Arvo Perta Nunc Dimittis. Programmas izkārtojumā būtiska nozīme arī ekspresīvo modernistu Heinca Holligera un Knuta Nīsteda darbiem.

Pasaulslavenais gruzīnu komponists Gija Kančeli ir viens no mūsdienu pasaules garīgās mūzikas līderiem. Kančeli ir klusuma mūzikas, žūstošu asaru lāšu un garīgās meditācijas skaņradis, kura daiļrade spēcīgi sakņojas nacionālajā savdabībā. „Šūpuļdziesmā saulei”, kuru slavenais komponists 2008. gadā rakstīja korim „Kamēr”, vārds "saule" jāizdzied 27 valodās.

Arvo Perts ir viens no retajiem mūsdienu komponistiem, kura vārds apvīts ar dzīvā klasiķa auru. Perts izveidojis savu skanisko paradigumu tintinnabuli, kas balstās uz zvaniņu sasaukšanos dažādās kombinācijās. Koncertā Doma baznīcā skanēs Perta reliģiskais dziedājums Nunc Dimittis, kuram pamatā ir Sīmeana lūgšanas vārdi  „Kungs, lai nu Tavs kalps aiziet mierā...” Sīmeanam bija pareģots, ka viņš nemirs līdz nebūs redzējis Mesiju. Sīmeans, ieraudzījis jaundzimušo Jēzu, pateicas Dievam par izpildīto solījumu.

Ukraiņu dzīvais klasiķis Valentīns Silvestrovs, saukts par pēcskaņas meistaru, ir viens no savdabīgākajiem un introvertākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu – skaņas turpināšanos, kad tā jau it kā izskanējusi.  27. novembra vakarā klausītāji dzirdēs pirmo un trešo daļu no Silvestrova skaņdarba stīgu orķestrim „Klusā mūzika”.

Knuts Nīsteds ir 20. gadsimta norvēģu klasiķis, jaunās un senās mūzikas apvienotājs, ievērojams sakrālās kormūzikas autors. Viņš uzaudzis kristiešu vidē, kur mūzikai un garīgajiem dziedājumiem bija liela nozīme. Koncertā Nīsteds tiks pārstāvēts ar savu slavenāko darbu Immortal Bach, kura pamatā ir Johana Sebastiana Baha korālis Komm, süsser Tod.

Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas