Baltiešu stikls pārņem Eiropas stikla mākslas festivālu2022. gada rudenī Polijā jau astoto reizi notiks starptautiski atzīts stikla mākslas festivāls “European Glass Festival”, kurā īpašas uzmanības centrā būs mūsdienu stikla māksla no Baltijas reģiona. Mākslas festivāla ietvaros notiks 11 dažāda mēroga izstādes, piedalīsies 36 dažādu paaudžu stikla mākslinieki no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Festivāla izstādes, semināri un dažādi ar stiklu saistīti notikumi notiks vairākās Polijas pilsētās - Vroclavā, Legnicā un Krosno.

Sešas kuratores, divas no katras valsts – Marta Ģibiete un Bārbala Gulbe no Latvijas, Kati Kerstna un Merle Kannus no Igaunijas un Dalia Truskaite un Julija Pociute no Lietuvas, ir izveidojušas mākslas programmas, lai apzinātu un parādītu aktuālās stikla mākslas tendences Baltijas reģionā, aicinot festivālā piedalīties aktīvi praktizējošus un mūsu kultūrtelpā profesionālus un nozīmīgus stikla māksliniekus. Īpaši nozīmīgu akcentu festivālam piešķir UNESCO pasludinātais 2022.gads kā Starptautiskais stikla gads.

Galvenā izstāde “Melting Borders”, pavadošās satelītizstādes un seminārs, notiks no 2022. gada 17. oktobra līdz 27. novembrim, kas būs nozīmīgākā Baltijas stikla mākslas prezentācija ārpus reģiona pēdējā desmitgadē. Pasākumu kopumā piedalīsies 36 autori, aptverot dažādas mākslas formas, un vienlaikus sniegs ieskatu tehniku un tehnoloģiju līdzdalībā mūslaiku stikla mākslas valodā. Tiks atklātas trīs jauno mākslinieku debiju izstādes, savukārt četras pieredzējušas stikla mākslinieces veidos savas personālizstādes. Seminārā “Baltic Glass scene today” tiks demonstrētas īpaši šim pasākumam veidotās dalībnieku video intervijas un mākslinieku prezentācijas, aicinot padziļināti pētīt stikla mākslas tendences un attīstību Baltijas valstīs.

Galvenās izstādes nosaukums “Melting Borders” stāsta par robežām un kausēšanu jeb kušanu, ko var interpretēt daudzveidīgi, piemēram, caur stiklam raksturīgām īpašībām aplūkot mūsu vienotību pāri robežām un saplūšanu vienotā mērķī, kas apvieno cilvēkus, laikus un prasmes.

Latviju festivālā pārstāvēs stikla mākslinieki – Inguna Audere, Ieva Birģele, Baiba Dzenīte, Inita Ēmane, Dainis Gudovskis, Bārbala Gulbe, Marta Ģibiete, Anda Munkevica, Artis Nīmanis, Ramona Pēkšēna, Anna Varnase, Ernests Vītiņš.

“European Glass Festival” ir pirmais profesionāli organizēts starptautisks Eiropas stikla mākslas festivāls Polijā, kas regulāri notiek kopš 2012. gada Vroclavā, Polijas Lejassilēzijas reģionā, kur stikls ir bijis nozīmīgs kopš viduslaikiem. Tur atrodas The Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design in Wroclaw ar Polijas vienīgo Keramikas un stikla katedru, kas darbojas kopš 1950. gada, kā arī vairākas vēsturiskā un mūsdienu stikla muzeju kolekcijas.

Baltijas stikla mākslas dalība “European Glass Festival” notiek ar Baltijas Kultūras Fonda atbalstu un ciešā sadarbībā ar poļu partneriem – kuratori Anita Bialic, profesoru Kazimierz Pawlak, Biedrību “Fly with Art”, The Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design in Wroclaw. Projekta īstenotāji Baltijā ir "A LA PRIMA", A.Sūnas mākslas galerija SIA, Lithuaniana Artists Associatioan (LAA), Estonian Glass Artists’ Union.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas