Britu slaveno Bigbenu tomēr pārdēvēs

Par Bigbenu dēvētais Vetminsteras pulksteņa tornis, tomēr tiks pārdēvēts par Elizabetes torni,tā šodien nolēmuši Lielbritānijas likumdevēji, vēsta BBC news.


Par godu Lielbritānijas karalienes Elizabetes II valdīšanas 60.gadadienai jeb dimanta jubilejai viņas vārdā tiks pārsaukts par Bigbenu dēvētais pulksteņa tornis, otrdien paziņoja valsts amatpersonas.


Portāls nra.lv, jau rakstīja, ka jūnija sākumā, kad tika atzīmētas svinības par godu 60.gadadienai kopš karalienes Elizabetes II kāpšanas tronī jeb tā dēvētajai dimanta jubilejai,Lielbritānijas parlamenta deputāti nāca klajā ar ideju pārdēvēt slaveno Bigbenu,par Elizabetes torni.


Ideju atbalstīja lielākā daļa britu parlamenta locekļu.


«Lielbritānijas parlamenta apakšpalātas komisija atbalsta ierosinājumu pārdēvēt Pulksteņa torni par Elizabetes torni, godinot karalienes dimanta jubileju, un nodrošinās šī lēmuma izpildi,» teica valdības pārstāvis.


Lielbritānijas premjerministra Deivida Kemerona pārstāvis sacīja, ka nosaukuma maiņa ir «piemērots cieņas apliecinājums karalienei un viņas darbam valsts labā».


Likumdevēji akceptējuši, ka populārais tūrisma objekts sarunvalodā joprojām tiks dēvēts par Bigbenu.


Šāds gods agrāk izrādīts karalienei Viktorijai - vienīgajam britu monarham, kas pirms Elizabetes II svinējis dimanta jubileju. Viņas vārdā nosaukts otrs tornis, kas atrodas parlamenta ēkas rietumu daļā.


Nosaukums Bigbens sākotnēji tika attiecināts uz pulksteņtorņa zvaniem, bet ar laiku tā sāka saukt arī pašu torni un pulksteni. Jautājumā par to, kā šis vārds radies, joprojām trūkst īstas vienprātības - pastāv uzskats, ka pulkstenis savu vārdu mantojis no tā laika britu parlamenta deputāta sera Bendžamina Hola, bet saskaņā ar citu versiju tas tā nosaukts par godu slavenajam deviņpadsmitā gadsimta smagsvara bokserim Bendžaminam Kauntam.


Slavenais 96 metrus augstais pulksteņa tornis, kas atrodas Vestminsteras pils ziemeļu daļā, Londonā. Pulkstenis ir slavens ar savu precizitāti, savukārt milzīgā zvana masa ir vairāk nekā 13 tonnas. Big Bena tornis ir lielākais pulksteņa tornis pasaulē, kas rāda laiku uz visām četrām debespusēm. Pulksteņa torņa celtniecība tika pabeigta 1858. gada 10. aprīlī. Bigbens ir viens no Londonas un arī Apvienotās Karalistes simboliem.


96 metrus augstais tornis tika uzcelts, atjaunojot Lielbritānijas parlamenta ēku kompleksu pēc 1843. gada lielā ugunsgrēka. Pulksteņa būve izmaksāja 2500 sterliņu mārciņas un tika pabeigta 1854. gadā, bet tas tika uzstādīts tikai piecus gadus vēlāk, kad beidzot bija uzbūvēts arī pats tornis. Turklāt vēl beidzamajā brīdī izrādījās, ka tā sākotnējie čuguna rādītāji ir pārāk smagi, un tos nācās aizstāt ar vara rādītājiem. Katra no četrām pulksteņa ciparnīcām ir septiņus metrus plata. Tā minūšu rādītājs, kura garums pārsniedz četrus metrus, gada laikā veic 190 kilometrus garu ceļu.


Pulksteņa būve tika uzticēta pazīstamajam meistaram Edvardam Dentam.


Jau 153 gadus skan šobrīd tik pazīstamās zvanu spēles, kas Lielbritānijā ievada daudzas radio un televīzijas pārraides.


nra.lv

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas