Brīvdabas muzejā svinēs Mārtiņdienu


Sestdien, 10. novembrī, no plkst. 12.00 līdz 16.00 Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņdienas svinībām un masku gājienu.


Masku gājiens folkloras kopas "Zvīgzna" vadībā sāksies plkst. 12.00 no Galvenajiem vārtiem un turpināsies Kurzemes zemnieka sētā. Kurzemes zemnieka sētā būs sastopami muzeja amatnieki, bet netālu esošajā Nidas dūmistabā aicināsim liet vaska sveces.


Tālāk Mārtiņbērni dosies uz Zemgales sētu, kur plkst. 13.00 viņus sagaidīs folkloras kopas "Laiksne" dalībnieki, lai pēc jautrām izdarībām turpinātu maskoto gājienu.


Pēc Vidzemes sētas apciemošanas plkst. 14.00, kur Mārtiņbērni tiks cienāti ar siltu tēju un "Mārtiņa beķerejas" sarūpētajiem pīrādziņiem, gājiens turpināsies Latgales sētas virzienā. Pēc izdancošanās un izspēlēšanās kopā ar folkloras kopu "Rija" aicināsim baudīt Mārtiņdienas zupu un izpausties radošajā darbnīcā bērniem.


Muzejā aicina arī pasākuma apmeklētājus tērpties maksās un padarīt Mārtiņbērnu gājienu vēl krāšņāku! Tie, kam masku nav, acināti ņemt līdzi izejmateriālus masku darināšanai. Derēs veci mēteļi, segas, apģērba gabali.... Masku gatavošana Izstāžu zālē jau no plkst. 11.00. Pulcēšanās masku gājienam plkst. 12.00 pie Galvenajiem vārtiem.


Senajā latviešu gadskārtā Mārtiņi iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu. Ar Mārtiņiem sākās budēļos iešana, kas turpinājās visu ziemu līdz pat Meteņiem. Budēļos ejot, cilvēki ar pārģērbšanos attēlo dažādus zīmīgus cilvēkus, dzīvniekus, meža zvērus vai lietas. Budēļu vidū parasti redzama garā sieva, mazais vīriņš, kaza, dzērve, vilks, lācis, dzirnas, labības statiņš u.c. Budēļi sāk savas gaitas Mārtiņos, iedami no sētas uz sētu, svētību nesdami, un tāpēc visur gaidīti. Katrā sētā viņi ierodas ar jautriem priekšnesumiem, dejām, rotaļām un dziesmām, par ko saņem no saimnieces cienastu.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas