Brīvības filmu festivālu atklās dokumentālā kino projekts “15 stāsti par jauno”

12. maijā Rīgas pirmajā Freedom Film festivālā notiks Latvijas pirmizrāde ilgi gaidītajam dokumentālā kino projektam 15 stāsti par jauno (15YBY).


15YBY ir stāsti par jaunu cilvēku dzīvi pēc PSRS sabrukuma. Tāpēc arī katrs projektā izvēlētais režisors pieder unikālai paaudzei - viņš bērnību ir pavadījis padomju varas grožos, bet jaunību - neatkarīgā valstī, kas būtiski palīdz atbildes meklējumos uz trīs galvenajiem projektā uzdotajiem jautājumiem: kas ir tie pārmaiņu laika bērni, kuri dzimuši jau neatkarīgās valstīs? Kā laiks, kurā vārdu neatkarība visbiežāk izteica čukstot, ir ietekmējis viņu un viņu tuvinieku dzīves, un kā tas atbalsojas jauniešu ikdienā šodien?


Latvijas-Francijas kopproducētais projekts ir savdabīgs ceļojums laikā un telpā, ko veido 15 īsfilmas, kuras radījuši 15 režisori no bijušajām padomju republikām.


Režisori pārstāv Latviju, Lietuvu, Igauniju, Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Gruziju, Armēniju, Moldovu, Azerbaidžānu, Turkmenistānu, Kirgizstānu, Kazahstānu, Uzbekistānu un Tadžikistānu. Latviju pārstāv kinorežisors Dzintars Dreibergs. Viņš savā filmā “Mikrobs”, kas ir stāsts par puiku no divvalodīgās ģimenes, apskata tīņu un pusaudžu problemātiku.


Projektam ir radīta plaša profila interneta platforma www.15yby.com, kur var iepazīties ar īsfilmu anotācijām, autoriem, viņu padomju laika atmiņām, kas apkopotas īsā animācijā, kā arī video stāstiem par katru valsti, tās vēsturi, kino, popu, vietējiem stāriem, diktatoriem un citām būtiskām lietām un notikumiem.


15YBY pirmo reizi tika izrādīts nozares profesionāļiem šī gada februārī prestižajā Berlīnes kinofestivālā, kā arī Eiropas vadošajā kultūras TV kanālā Arte France un Arte Germany.


Projekts prezentēts arī Ukrainas kinofestivālā Docudays, savukārt maija beigās to prezentēs Kannu kinofestivālā DOC CORNER ietvaros.


14.maijā plkst.18:00, Sigulda Kultūras nama kino zālē notiks šī projekta īpašais seanss, un pēc seansa klātesošajiem būs iespēja tikties ar visiem piecpadsmit režisoriem un abiem 15YBY producentiem - Ilonu Bičevsku (Latvija) un Seržu Gordeju (Francija).


Tieši Sigulda pirms diviem gadiem tā bija vieta, kur tika dots starts šim projektam. Ar Siguldas novada Domes atbalstu visi režisori pirmo reizi satikās un piedalījās radošajā dokumentālā kino seminārā.


Avots: nra.lv

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas