Cēsu Jaunajā pilī noslēgušies rekonstrukcijas darbi


Piektdien, 17. februārī ar svinīgu pasākumu un labdarības koncertu tika noslēgti Cēsu Jaunās pils būvniecības un rekonstrukcijas darbi, ko veica nacionālais būvniecības uzņēmums RE&RE. Pasākumā piedalījās Cēsu novada domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, RE&RE ģenerāldirektors Didzis Putniņš un Cēsu vēstures un mākslas muzeja vadītāja Dace Tabūne.


RE&RE uzsāka būvniecības un restaurācijas darbus Cēsu Jaunajā pilī 2009. gada nogalē. Pils 18./19. gadsimta interjera restaurācijas darbi bija profesionāli sarežģīts process, jo apvienoja kultūras un arhitektūras mantojuma saglabāšanu, zināšanas par seno meistaru darba paņēmieniem, pils un atbilstošā laika perioda vēsturi, izpratni par muzeju darbības specifiku, kā arī lielu pieredzi un profesionālismu restaurācijas procesā.


Cēsu Jaunās pils interjera restaurācija bija pēdējais posms novadam ļoti nozīmīgā Cēsu pils atjaunošanas projektā. Tas ietvēra būvniecības darbus, kompleksa sakārtošanu, labiekārtošanu, kā arī ekspozīcijas atjaunošanu. Viss tika darīts ar mērķi piesaistīt Cēsīm vēl vairāk tūristus, jo Pils ļaus kļūt par vēl vienu vērtīgu tūrisma gala mērķi. Rezultātā - ekonomiskais ieguvums un lepnums par vēstures pieminekli visam novadam.


“Esmu patiesi gandarīts, ka esam pabeiguši restaurācijas darbus šajā krāšņajā pilī. Nenoliedzami, pils ir vēl viens izcils vēstures šedevrs un nacionālais lepnums, kas piesaistīs tūristus no tuviem un tāliem pasaules nostūriem, un prieks, ka mūsu, RE&RE, meistari ir snieguši savu artavu kultūras un arhitektūras mantojuma saglabāšanā”, stāsta RE&RE ģenerāldirektors Didzis Putniņš.


Svinīgajam pasākumam par godu RE&RE pasniedza dāvanu - 18. gadsimta otrās puses oriģinālo stāvpulksteni (248 cm augstumā), kas tapis Anglijā. Krāšņajam pulkstenim ir ozolkoka korpuss, misiņa ciparnīca ar reljefu ornamentu, apdare ir ķīniešu melnās lakas tehnikā.


Kā uzsver Didzis Putniņš, “šī laikmeta pulkstenis ir liels retums ne tikai Latvijā, tādēļ pilij tas ir liels ieguvums. Antīkais priekšmets ir paliekoša vērtība, ko aplūkos nākamās paaudzes, un tas izcili iederēsies Zīversu kabinetā, kas stilistiski iezīmē pirmā Cēsu Jaunās pils īpašnieka, Karla Eberharda fon Zīversa, laiku. Šobrīd pulksteni restaurē RE&RE meistari, un tas būs gatavs uz pils atklāšanas svētkiem maijā”.


Ņemot vērā nozīmīgos restaurācijas darbus RE&RE augstās raudzes profesionāļu izpildījumā, uzņēmums pieteica Cēsu Jauno pili konkursam “Gada labākā būve Latvijā 2011” - nominācijā “Restaurācijas objekts”. Uzvarētāji tiks sumināti 30. martā, bet jau šobrīd konkursa žūrija apbraukā pieteiktos objektus, lai izvērtētu veikumus.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas