Dailes teātra Mākslas telpā būs laikmetīgās mākslas izstāde “Sarkanā istaba”


No 22. februāra līdz 13. jūnijam Dailes teātra Mākslas telpā "Brīvības 75" būs apskatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Sarkanā istaba", ko rīko Dailes teātris sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Rīgā. Izstādes kuratore ir.


Izstādes idejas pamatā ir zviedru dramaturga, rakstnieka, publicista un gleznotāja Augusta Strindberga (1849-1912) skaudrais sabiedrības portrets – 1879.gadā pirmpublicētais romāns “Sarkanā istaba”, kas tiek uzskatīts par pirmo zviedru jaunās, modernās literatūras romānu. Pateicoties tam, Strindbergs ieguva pasaules slavu. Par asu, nežēlīgu, sarežģītu autoru sauktais Augusts Strindbergs ir sarakstījis vairāk kā 60 lugas un cita žanra darbus, pēc kuriem ir uzņemtas filmas un iestudētas izrādes uz visas pasaules skatuvēm, tajā skaitā Dailes teātrī – "Jūlijas jaunkundze" (1888), "Nāves deja" (1900), "Kreditori" (1888), "Sapņu spēle" (1901).


Romānā "Sarkanā istaba’" Augusts Strindbergs atsakās no jelkāda romantisma un attēlo īstenību tādu, kāda tā ir. Viņš atmasko valsts pārvalžu birokrātismu, preses pērkamību, reliģisko liekulību un akcionāru biedrību mahinācijas sava laika Zviedrijā. Romāna galvenais varonis – jauns ierēdnis ar ideālistiskiem dzīves uzskatiem – Arvīds Falks, vīlies valsts birokrātiskajā sistēmā un nevēlēdamies piemēroties apstākļiem, uz laiku rod patvērumu bohēmas grupā, kas satiekas Stokholmas restorāna Berns Salonger Sarkanajā istabā.


Izstādes kuratore Inga Brūvere ļaujas skumji provokatīvām pārdomām: "Ir pagājuši vairāk kā 100 gadi kopš romānā aprakstītā laika, bet īpatnības sabiedrībā un cilvēku savstarpējās attiecībās šķiet tādas pat kā toreiz. Mēs cenšamies atrast katrs savu "sarkano istabu", slēpni, kurā rodams miers un drošība. Ko mums katram nozīmē patvērums? Vai tā ir ilūzija, pasīva vērošana, vai skaidra sevis apzināšanās un savas pozīcijas paušana?" Tieši to viņa arī jautā pieciem dažādi domājošiem māksliniekiem - Arnim Balčum, Ivaram Drullem, Leonardam Laganovskim, Lienei Mackus un Krišam Salmanim.


Izstādē "Sarkanā istaba", kas būs apskatāma līdz šā gada 13. jūnijam, iekļautas piecas vizuālas vīzijas par patvēruma tēmu Latvijā 21.gadsimtā.


14. martā plkst. 17.00 notiks Sarunas izstādē, bet 16. un 18. aprīlī plkst. 19.00 Dailes teātra Mazajā zālē varēs noskatīties kino materiālus par Augustu Strindbergu.


Jāatgādina, ka izstāde "Sarkanā istaba" ir jau trešā, kas notiek Dailes teātra Mākslas telpā "Brīvības 75" – pagājušā gada janvārī tika atklāta izstāde "Būt vai nē", bet šajā teātra sezonā bija apskatāma izstāde "Parafrāzes".


Izstāde "Sarkanā istaba" no 22. februāra bez maksas būs apskatāma stundu pirms katras Dailes teātra izrādes, kā arī izrāžu laikā.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas