Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs aicina uz izstādi “Ārsti operā”


No 15. februāra līdz 11. maijam Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs aicina uz izstādi "Ārsti operā".


Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs sadarbībā ar, Medicīnas muzeja atbalsta fonda biedrību, Latvijas vēstniecību Itālijā un Itālijas vēstniecību Latvijā, un Dantes Aligjeri biedrību 2012. gada sākumā uzsāka jaunu starpnozaru projektu "Medicīna operās". Projekts sākās ar itāļu operas pazinēja Karlo Menardi priekšlasījumu "Medicīna itāļu operās", kas izraisīja lielu apmeklētāju interesi, tāpēc tika izlemts lekciju ciklu pārvērst trīs krāšņās izstādēs – "Ārsti operā", "Slimības operā" un "Zāles un farmaceiti operā".


"Medicīna, veselība ir būtiska sabiedrības un katra personīgās dzīves sastāvdaļa, tāpēc arī tik bieži dažādos līmeņos parādās operas žanrā kā mākslinieciskā dzīves atspoguļojumā. Šāda starpdisciplināra izpēte starp pirmajā brīdī šķietami tālām nozarēm, ir vienreizēja un unikāla visā pasaulē, jo apskata operas žanru no cita skatu punkta," saka LNO direktors Andrejs Žagars.


Gadsimtu gaitā ārsta profesija un statuss sabiedrībā ir mainījies, un to apliecina arī mūsdienās populāru operu sižeti. 18.gadsimta operās "Seviljas bārddzinis" un "Mīlas dzēriens" ārsts ir attēlots kā šarlatāns, bet 20.gadsimta komponista Albana Berga operā "Voceks" ārsts veic eksperimentālas darbības ar cilvēka ķermeni un prātu. Katra operas ārsta stāstu papildinās muzeja krājuma eksponāti – bārddziņa amata rīki, mīlas dzēriena sastāvdaļas un slimību diagnosticēšanai paredzētie rīki. Izstāde būs kā krāšņs mākslas baudījums ar skaņu, gaismu un košiem tērpiem. Tās mākslinieks ir Mārtiņš Kalseris.


Plašāka informācija par izstādi Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja mājas lapā: www.mvm.lv.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas