Dejotāja un ekskavatora šovs „Origo” laukumā


Viens no īpašajiem Baltijas baleta festivāla pārsteigumiem šogad ir Francijas deju kompānija "Beau Geste" ar Latvijā vēl neredzētu šovu-duetu dejotājam un ekskavatoram "Neparastais transports" (Transports exceptionnels), kas būs skatāms pirmdien, 7. maijā, plkst. 16 un plkst. 18 t/c "Origo" laukumā, informē Baleta festivāla pārstāvji.


"Izmantoju ekskavatora roku gan dejas kustībai, gan arī kā cilvēka roku, kas ņem, atgrūž, glāsta. Ekskavators un dejotājs? Tas ir kā operas aizsākums, gandrīz universāls, lirisks un sapnim līdzīgs dziedājums, kas atsauc atmiņā Romeo un Džuljetas romantisko mīlas odu," par šovu stāsta tā idejas koncepcijas autors un horeogrāfs Dominiks Buavēns.

Latvijā neredzētā šova izpildītāji būs Filips Priaso (Philippe Priasso) un Ēriks Lamī (Eric Lamy) vai Viljams Defresns (William Defrēns). Idejas koncepcijas autors Dominiks Buavēns (Dominique Boivin), šova asistente Kristīne Erbē (Christine Erbé).

Francijas institūta Latvijā direktors Denī Diklo stāsta, ka "šis dejas šovs atklāj attiecības, kas caur deju kustībām tiek veidotas starp cilvēku un viņa dejas partneri-ekskavatoru. Izrāde kopš 2005.gada demonstrēta jau vairāk kā 160 Francijas pilsētās un citās valstīs, piemēram, Riodežaneiro, Brazīlijā, Vācijā, Monako, Luksemburgā, Grieķijā, Dienvidkorejā, Rumānijā, Lielbritānijā, Dienvidāfrikā."

Kompāniju "Beau Geste" 1981. gadā dibinājuši septiņi Nacionālā mūsdienu deju centra dejotāji. Savā darbībā viņi seko uzstādījumam – izcelt priekšplānā dejotāja personību un viņam raksturīgās kustības. 1985. gadā divas kolektīva tipa kompānijas ar vienādu māksliniecisko izglītību – "Beau Geste" un "Lolita" nolemj apvienoties, lai izveidotu rēviju. Vēlāk "Beau Geste" pamīšus uzved individuālus un kolektīva tipa uzvedumus, kuros katrs dejotājs laiku pa laikam ir horeogrāfs vai izpildītājs. 1991.gadā kompānijas māksliniecisko vadību uztic Dominikam Buavēnam, Kristīnei Erbē un Filipam Priaso. Nospēlēto izrāžu skaita (vairāk nekā 300) rezultātā dažas izrādes kļuvušas par "Beau Geste" simbolu kā valsts, tā arī starptautiskā līmenī, piemēram, "Mécaniques" (izrāde jauniešiem); "La Danse une histoire à ma façon" un "Transports Exceptionnels" turpina viesizrādes visā pasaulē pēc tam, kad tās ir tikušas rādītas jau vairāk nekā 40 valstīs.

Atgādinām, ka 17. starptautiskais Baltijas baleta festivāls notiek Rīgā un Preiļos no 27. aprīļa un norisināsies līdz 28. maijam. Šogad mākslas cienītājus tas priecē ar pasaules baleta zvaigžņu parādi Galā koncertā, ASV baleta dejas izrādi, mākslas izstādēm, kino filmām par vācu dejas leģendu Pīnu Baušu un dejas šovu ar ekskavatoru. Pirmo reizi Starptautiskais Baltijas baleta festivāls pieteica sevi 1996. gadā.
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas