Dzimtās valodas dienā aicina atzīties mīlestībā dzimtajā valodāŠogad, sagaidot Dzimtās valodas dienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina ikvienu atzīties mīlestībā savā dzimtajā valodā. Šī iniciatīva ir radusies, iedvesmojoties no rakstnieku pāra Raiņa un Aspazijas savstarpējās sarakstes, kas iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

UNESCO LNK aicina iedvesmoties no Raiņa un Aspazijas savstarpējās sarakstes un atzīties mīlestībā saviem vistuvākajiem cilvēkiem, izteikt komplimentus un atzinību draugiem un kolēģiem, sūtīt sirsnīgus sveicienus savai pilsētai, valstij un pasaulei.

Dzimtās valodas dienu katru gadu 21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē atzīmē ar mērķi izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu.

Latvijā arī šogad tai tiks veltīta virkne pasākumu, t.sk. UNESCO LNK tīklos.

Piemēram, 18. februārī Ādažu Brīvā Valdorfa skolā, kas ir UNESCO Asociēto skolu projekta dalībskola, jau 16. reizi norisināsies Starptautiskās dzimtās valodas dienas konkurss, kura mērķis ir veicināt skolēnos atbildību par savu dzimto valodu, kopt valodas un runas kultūru un rosināt interesi par latviešu literatūru un kultūru. Šī gada konkursa tēma – vārds Raiņa un Aspazijas daiļradē. Arī Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums rīko vēstuļu konkursu, kas veltīts Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadam un Dzimtās valodas dienai.

19. februārī plkst. 14:00 Vidzemes augstskolas konferenču zālē ikviens aicināts uz pasākumu „Dzimtā valoda dzimtajos dialektos”. Tajā būs iespēja dzirdēt UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” stāstnieku un Vidzemes stāstnieku skolas dalībnieku stāstus dažādos Latvijas dialektos.

Savukārt 20. februārī jau tradicionāli Latviešu valodas aģentūra organizēs Dzimtās valodas dienai veltītu pasākumu Rīgas Latviešu biedrības namā, apbalvojot radošo darbu konkursa “Mani septiņjūdžu zābaki stāv kaktā ar putekļiem apklāti” labāko darbu autorus.

Sociālo tīklu lietotāji, atzīmējot Dzimtās valodas valodas dienu, aicināti izmantot mirkļbirku #unescodzimtavaloda.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas