Eirovīzijā beidzies veterānu laiks

Savulaik iesniegt dziesmas Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālajai atlasei bija atvēzējušies pat tādi latvju komponēšanas guru kā Zigmars Liepiņš un Jānis Lūsēns (šajos gados, šķiet, to tā arī nav izdarījuši tikai Raimonds Pauls un Mārtiņš Brauns), bet Eirodziesmai 2012 ar roku atmetuši teju visi pazīstamie dziesmu un tekstu autori, un pēc izpildītāju publiskošanas nu top skaidrs, ka arī izpildītāji.

Uzmetot aci pusfinālistu sarakstam, ar nelielu pārspīlēšanas devu var teikt, ka pazīstamus vārdus tajā var atrast vienīgi tie, kuri aktīvi seko līdzi dažādām okartēm un citām šāda veida talantu fabrikām.

Tātad – kas mums te ir? Pirmajā pusfinālā: grupas Colt dzelzsrīkle Atis Ieviņš (ar dziedošo ģimeņu šova vīra Artūra Manguļa dziesmu), bērnu un pensionāru mīlētais dziedošais policists Nikolajs Puzikovs (viņam vienīgā dziesma latviski, to sacerējis Artūrs Palkēvičs, bet tekstu radījis Guntars Račs), ugunīgo matu un skarbi spalgās balss īpašniece Samanta Tīna (ar okartista Mārtiņa Gruntes dziesmu), simpātiskā Paula Dukure (ģimenisks pasākums – dziesmu sacerējis tēvs Edijs, bet tekstu atvēlējis brālis Miks), Rūta Dūduma (nu kļuvusi pazīstama kā šova Mūsu zelta dziesma fona vokāliste, taču atzīmējās jau ģimeņu šovā), Andris Ābelīte (savulaik bija grupas Labvēlīgas tips dalībnieks, pirms daudziem gadiem ar visai labiem panākumiem piedalījās arī eiroatlasē – meitenes noteikti atminēsies viņa sunīša acu skatienu), grupa PeR (nez vai tas, ka viņu dziesma jāatzīst par visbiežāk skanošo radiostacijās un visvairāk uz nerviem krītošo, ir pluss vai mīnuss?), kā arī virkne nezināmu vārdu.

Otrais pusfināls. Atkal Dukurs (šoreiz Miks ar paša sacerētu gabalu), no talantu fabriku aizmirstības dzīlēm izraktā talantīgā Anmary (viņai tekstu atvēlējis Rolandiņš – viņš arī Ūdrītis, viņš arī Rolands Ūdris), Ventspils jaunais talants Roberts Pētersons (pēc skata Andris Ērglis, tātad meitenēm patiks), atkal Samanta Tīna (mūzikas autors – Elmārs Orols), Elizabete Zagorska (viņai Eirovīzijā parasti neveicas, bet šoreiz dziesmu sarakstījis latgalietis Atis Auzāns, savukārt tekstu pēc paša ieskatiem viszinošais Eirovīzijas lietu speciālists Kārlis Streips!), grupa Triānas parks (varbūt šiem savdabjiem beidzot izdosies uzvarēt?) un atkal čupa ar nezināmiem vārdiem. Nekā īpaša, vai ne?

Lai cik tas būtu skumji, šoreiz nebija arī nekā īpaša, no kā izvēlēties. Jāatgādina, ka Eirodziesmā izveidota jauna institūcija – Mākslinieciskā padome (Aivars Hermanis, Jolanta Gulbe, Zigfrīds Muktupāvels, Dace Pūce, Olga Žitluhina, Natālija Jansone un LTV Eirovīzijas darba grupa), kas arī pieņēma gala lēmumu par nacionālās atlases pusfināla dziesmu izpildītājiem. Eirovīzijas projekta producents Aigars Dinsbergs pastāstīja, ka padome pēc dziesmu noklausīšanās dzīvajā izpildījumā nav diskvalificējusi nevienu dziesmu. «Pāris dziesmām izpildītāji iesākumā gan netika apstiprināti, tāpēc Mākslinieciskā padome ieteica uzlabot šo dziesmu atskaņojuma kvalitāti. Tas noteiktajā laika posmā tika izdarīts, un skanējums ievērojami uzlabojies. Ceram, ka līdz pusfināla tiešraidēm rezultāts būs nevainojams,» saka A. Dinsbergs. Starp citu, galīgās bezizejas variantā konkursa nolikums paredzēja arī tādu opciju, ka Eirodziesmas rīkotāji uzaicina piecus komponistus sacerēt dziesmu Eirovīzijai un pēc tam izvēlas atbilstošāko kandidātu, kas pretendētu uz finālu, taču šoreiz šī avārijas poga nav izmantota – laikam jau profesionāļi kaut ko visās šajās dziesmās saskatījuši (Neatkarīgās apskatniekam gan tas neizdevās...). Vēl jāpiebilst, ka LTV interneta mājas lapas vietnē www.eirovizija.lv iespējams noklausīties visu pusfinālā iekļuvušo dziesmu galīgos variantus ar apstiprinātajiem izpildītājiem, iepazīties ar dziesmu autoru un izpildītāju radošajām biogrāfijām, kā arī visiem aktuālajiem Eirovīzijas jaunumiem. Eirovīzijas nacionālās atlases fināls notiks Ventspils teātra namā Jūras vārti

18. februārī, bet starptautiskais fināls no 22. līdz 26. maijam risināsies Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku.

***

Eirodziesma ‘2012

1. pusfināls (7. janvārī)

1. Dancer Atis Ieviņš

2. Mīlestības nevar būt par daudz Nikolajs Puzikovs

3. No Limits To Dream Maia

4. I Want You Back Samanta Tīna & Dāvids Kalandija

5. Rollin’ Up Angelina & Alisa May

6. Freakin’ Out Laura Bicāne un Romāns Sladzis

7. Celebration Paula Dukure

8. We Can Change The World Andris Ābelīte

9. My World Rūta Dūduma

10. Disco Superfly PeR

2. pusfināls (14. janvārī)

1. Sweet For Me Miks Dukurs & NBC

2. Better World Valters Gleške & Lība Ēce

3. Get It Started The 4

4. Beautiful Song Anmary

5. Wanna Be With You Paul Swan

6. She’s A Queen Roberts Pētersons

7. For Father Samanta Tīna

8. You Are A Star Elizabete Zagorska

9. Music Thief Mad Show Boys

10. Stars Are My Family Triānas parks

Avots: nra.lv
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas