Eirovīzija. Šogad pirmoreiz stāvus

Šajās dienās risināsies Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālās atlases jeb Dziesmas 2013 pusfināli. Pirmoreiz tie notiks divas dienas pēc kārtas un pirmoreiz tie būs kā stāvkoncerti – tiešraidē no koncertzāles Palladium tie būs skatāmi LTV1 ēterā 8. un 9. februārī.


Iepriekšējos Eirodziesmas gados vairāk tika lutināts tas skatītājs, kas šovu vēroja pie TV ekrāna, bet šoreiz akcenti esot pārlikti tā, lai skatītāji zālē justos līdzdalīgi tam, kas notiek uz skatuves. Jaunās radošās komandas sastāvā ir režisores Anna Vekmane un Zane Gargažina, bet visu trīs šovu vadītāji būs aktieri Madara Botmane, Anta Aizupe un Mārtiņš Meiers. Kā zināms, šoreiz nacionālā atlase rit ar devīzi Piecel kājās Eiropu! «Ticam, ka mūsu radošās komandas pozitīvisms piecels kājās ikvienu un šis būs aizraujošs televīzijas šovs, kas gandarījumu sniegs gan tā veidotājiem, gan skatītājiem,» tā režisores.


Nedaudz noderīgas informācijas. Abos pusfinālos sešas labākās dziesmas katrā tiks noskaidrotas balsošanas rezultātā. Balsot varēs gan TV skatītāji, gan žūrija deviņu cilvēku sastāvā – finālistes katrā pusfinālā noteiks skatītāju un žūrijas kopvērtējums attiecībā 50:50. Balsošana sāksies pēc pēdējās dziesmas izskanēšanas, balsošanas procesam tiks atvēlētas 15 minūtes. Detalizēta informācija par balsošanu tiks atklāta arī tiešraides laikā, bet rezultāti tiks paziņoti tiešraides beigās. Nacionālās atlases fināls notiks jau nākamās nedēļas beigās – 16. februārī – Ventspils teātra namā Jūras vārti. Laika nav daudz!


Katrā pusfinālā piedalīsies ducis dziesmu. Lūk, no kā skatītāji varēs izvēlēties sešas finālam deleģējamās šopiektdien, 8. februārī.


1. LieneCandy – Higher And Higher
LienesCandy CV ir varen garš – viņa ir viena no pieredzējušākajām dziedātājām pusfinālā. Pirmoreiz plašākai auditorijai viņa atrādījās 2004. gadā, kad šovā Fabrikas Muzikālais teātris izkaroja otro vietu. Pēc tam – neskaitāmi koncerti, izrādes utt. Liene pabijusi arī lielās Eirovīzijas finālā (2008. gadā kopā ar apvienību Pirates Of The Sea), tāpat viņas kontā ir ierakstāma dalība festivālā Jaunais vilnis, pāris Gada balvas un citas labas lietas.


2. Fox Lima – Tirpini
Ļoti savdabīgā dziesmu autore un izpildītāja Fox Lima (Alise Ketnere) pazīstama ar to, ka darbojusies slavenajā grupā Enigma un strādājusi ar tādu producentu kā komentārus neprasošais Mišels Kretū. Labas gribas vēstnese UNICEF labdarības pasākumos, viņas dziesmas ir pieejamas kā ziedojumu donori pasaules bēgļiem. Pērn Ziemassvētkos Bētlemē ar pašsacerētām mantrām Fox Lima uzstājās interaktīvā pasākumā, kuru vēroja 18 miljonu cilvēku liela auditorija.


3. Dominic Okolue – Good Woman
Latvijā jau desmit gadu dzīvojošs nigērietis, kurš muzicē ar pseidonīmu Dominion Man. Dominiks Okolue ir profesionāls tulks, prot astoņas valodas, pabeidzis Ventspils augstskolas maģistrantūru Juridisko tekstu tulkošanas studiju programmā, strādā arī par angļu, franču un itāļu valodu pasniedzēju. Internetā atrodamās Dominion Man kompozīcijas liecina, ka viņam tuvāks ir regejs. Pērn decembrī esot izdevis albumu One Gram Of Happiness, tikai, šķiet, neviens to nav pat redzējis.


4. Antra Stafecka – When You Are
With Me
Divas dziedātājas vienā personā: ir Džūda, kas pazīstama pēc dziedāšanas uz kruīzu kuģiem un tamlīdzīgos pasākumos (un joprojām uzstājas kopā ar Ediju Šnipki un Jammee Band), un ir Antra Stafecka, kura, visticamāk, būtu uzvarējusi šovā OKartes skatuve 2, ja viņu no tā nebūtu izsitusi slimība. Viena no perspektīvākajām jaunā viļņa dziedātājām Latvijā.


5. Olafs Bergmanis & The Random People – Never Let Me Go
Kādreizējais fabrikants Jānis Polis jeb Jeremy pāris stundu laikā radīja šo dziesmiņu, un pēc tam ātros tempos ar tvitera palīdzību sasviests kopā tās izpildītāju sastāvs – tāda ir leģenda. Olafs Bergmanis savulaik dziedāja ventspilnieku formācijā CStones, bet The Random People ir Edgars Šternbergs (ģitāra), Monta Zaļkalne (vijole), Jānis Kaličus (trombons, klavieres), Maksims Starodubovs (trompete, klavieres) un Reinis Mežulis (bungas).


6. Headline – Love
Šī grupa būtībā ir divi jauni vīri – Lauris Busulis (27) un Mārcis Rēdmanis (24). Ieraugot vokālista uzvārdu, jau skaidrs ir jebkura lasītāja pirmais jautājums, un atbilde ir – jā, tas ir Intara Busuļa brālis. Headline ir relatīvi jau diezgan sena grupa (pastāv no 2009. gada beigām), taču neko vairāk par atsevišķu singlu izdošanu līdz šim nav iespējuši.


7. Pieneņu vīns – Better Than You
Par šo grupu plašāka auditorija uzzināja tieši Eirovīzijā – pērn kolorītā Latvijas Mūzikas akadēmijas Džeza nodaļas studente Evilena ar Pieneņu vīnu un viņu singlu You Are tika līdz nacionālās atlases trešajai vietai. Pa šo laiku grupa diemžēl neko paliekošu ar Eirovīzijas sniegtajām iespējām nav sasniegusi, taču vismaz koncerti notiek nepārtraukti. Jāatgādina, ka šī komanda dibināta 2005. gada februārī, uzstājas ar dziesmām jazz, jazzpop, funk un disco stilos.


8. Ivo GrīsniņšGrīslis – Give Me A Try
Kādreizējais puišu grupas Prego dziedātājs kopā ar Ivetu Baumani 2009. gada konkursā sevi labi parādīja ar dziesmu Tic Tac, bet 2010. gadā ar dziesmu Because I Love You pat tika nacionālās atlases superfinālā. Ar lielu čaklumu paveikt kaut ko lielāku Ivo gan līdz šim nav izcēlies. Taču šoreiz pats galvenais ir fakts, ka viņa Eirodziesmu sacerējis Prāta vētras basģitārists Ingars Viļums, kuram parasti apbrīnojami veiksmīgi izdevies izskaitļot Eirodziesmas veiksmes formulu.


9. Samanta Tīna – I Need A Hero
Ugunīgi sarkano matu īpašniece, kura nu to krāsu ir mainījusi, savu ceļu pa latvju mūzikas skatuves slavas kāpnēm sāka, uzvarot pirmajā okartistu šovā. Pērn Samanta guva arī pirmos nozīmīgos starptautiskos panākumus – pirmā vieta Baltkrievijā notikušajā jauno vokālistu konkursā Slavjanskij Bazar. Pagājušajā gadā dziedātāja iegāja arī vietējās Eirovīzijas vēsturē – kā viena no sāpīgāko kuriozu autorēm. Proti, pasākuma vadītājs Valters Frīdenbergs par Eirodziesmas uzvarētājiem sākotnēji kļūdaini pasludināja Samantas un Dāvida Kalandijas duetu un tikai tad attapa, ka pārlasījies...


10. Liene Matveja un Baiba Reine – Love Responder
Absolūti nezināms duets. Abas meitenes mācījušās studijā Aprīļa pilieni pie vokālās pedagoģes Nijoles Berezinas, kur abas arī sapazinušās. Viņu CV vēstīts, ka «Lienei un Baibai bijusi liela pieredze dziedot kā solistēm, kā arī bekvokālistēm» un «abas meitenes kā solistes piedalījušās dažādos konkursos ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās», taču kaut kā par to nekas nav dzirdēts. Love Responder ir viņu pirmā kopīgā oriģināldziesma.


11. Sabīne Berezina – Upside Down
It kā arī viena no tām, par kurām varētu teikt: «atrasta šovā», taču tā nu gluži nav – Sabīne dzied jau no trīs gadu vecuma (kā nedziedāsi, ja māte ir vokālā pedagoģe Nijole Berezina!), piedalījusies dažādos konkursos, tostarp arī pirmajās trijās Latvijas nacionālajās atlasēs Bērnu Eirovīzijas dziesmu konkursam (2003., 2004., 2005. gadā), vairāku starptautisku festivālu un konkursu laureāte. Apostījusi gaisu arī Eirodziesmā. Taču plašākai publikai vienalga pazīstama kā šova O!Kartes skatuve uzvarētāja grupas Jātnieki sastāvā.


12. PeR – Sad Trumpet
Pērn bītboksa grupa PeR nosvinēja savu piecu gadu jubileju, taču pa šo laiku jau pagūts izdarīt gana daudz: dalība festivālā Jaunais vilnis, divi lielkoncerti koncertzālē Palladium, vairākkārtēja atrādīšanās klausītājiem Krievzemē, debijas albuma izdošana utt., u. tjpr. PeR bija ļoti nopietni pretendenti uz uzvaru Eirovīzijas nacionālajā atlasē arī pērn, taču viņu Disco Superfly finālā nozāģēja žūrija, un dziesma palika piektajā vietā.
Dienu atpūtušies un pārrunājuši pirmā pusfināla rezultātus, Eirovīzijas mīļotāji atkal varēs pievērsties koncertzālei Palladium, kur jau sestdien, 9. februārī, notiks otrs pusfināls.


1. Aiwink – Now Or Never
Pats mistiskākais projekts. Ir zināms vien tas, ka dziesmas autors ir 30 gadu vecais ģitārspēles pasniedzējs Aleksandrs Rjabčuns, kurš strādā par studijas mūziķi, kā arī raksta dziesmas un instrumentālas kompozīcijas. Savukārt projekts Aiwink – tie bez Aleksandra ir vēl trīs puiši un divas meitenes, kuru vārdi nevienam neko neizteiks.


2. Ieva Sutugova – Cold Heart
Komponista Raimonda Paula atradums – tieši Maestro šo meiteni ar ārkārtīgi spēcīgo vokālu izveda tautās, lai arī līdz Jaunajam vilnim tā arī neaizdabūja (un varbūt labi, ka tā). 2005. gadā Ieva piedalījusies bērnu Eirovīzijas nacionālajā atlasē ar pašsacerētu dziesmu Nāc līdzi, bet jau no 16 gadu vecuma sadarbojusies ar tādiem profesionāļiem kā Raimonds Pauls, Mārtiņš Brauns, Zigmars Liepiņš, Harijs Zariņš, Boriss Rezņiks un citiem. Tagad Ieva jau sākusi rakstīt savas dziesmas.


3. Marta Ritova – I Am Who I Am
Šovā OKartes skatuve diezgan negaidīti ieguva otro vietu, piekāpjoties vien Mārtiņam Ruskim. Pagaidām īsti nevar saprast, kas no šīs meitenes sanāks – nesen iznāca Martas pirmais minialbums Mēs esam ceļotāji, kas nemaz tik bezcerīgs nebija. Pašlaik mācās Latvijas Universitātē Moderno valodu un biznesa studiju otrajā kursā.


4. PeR – Here We Go
Ralfa Eilanda un Edmunda Rasmaņa otrais iznāciens, Jā, ko īsti nozīmē PeR? Puiši skaidro vienkārši – tas nozīmējot Please Explain The Rhythm jeb «lūdzu, izskaidrojiet ritmu».


5. Dāvids Kalandija un Dināra – Fool In Love
Vēl viens Valtera Frīdenberga klients, Latvijas gruzīns Dāvids Kalandija, sevi spilgti pieteica pērn, uzstājoties duetā ar Samantu Tīnu. Šoreiz viņam ir vēl interesantāka dueta partnere – tā pati Dināra Rudāne, kura kādreiz visai neizteiksmīgi gorījās grupas Re:public sastāvā, bet tagad kļuvusi par satriecošu operdziedātāju.


6. Mārtiņš Ruskis un 4 vēji – Joey
Šova OKartes skatuve uzvarētājs ar savu bandu – kā zināms, grupa 4 vēji bija izveidota speciāli šim LNT projektam. Grupā dzied cēsnieks Mārtiņš Ruskis, liepājnieks Kristaps Pujāts, ventspilniece Madara Grēgere, kā arī Māra Katarska no Auces.


7. Andris Kivičs – Hey Hey!
O, pats Andris Kivičs! Vai tiešām par viņu kaut kas vēl būtu jāstāsta? No CV: «Andris Kivičs ir latviešu mūziķis, kurš ir izdevis četrus albumus, kuros visām dziesmām ir mūzikas un teksta autors. Savā karjerā gan ar grupu ZScars, gan kā soloizpildītājs uzstājies Latvijā, Igaunijā, Islandē, Zviedrijā, Džersijas salā, Kanāriju salās, Afganistānā – kopā desmit gadu laikā ap 1000 reižu». Ar to arī pietiks.


8. Pieneņu vīns – The One
Arī grupa Pieneņu vīns pusfinālā tikusi ar divām dziesmām. Nez, uz kuru viņi savā priekšnesumā liks lielāku uzsvaru. Un – nez, kā tur ir, vai ir jēga doties mājās, ja nākamajā dienā tāpat atkal jāuzstājas tajā pašā vietā...


9. Niko – One
Šis jaunais puisis uzvarējis populārajā Konstantīna Meladzes TV šovā Ukraina asarām netic, kur kļuva par tādu pazīstamu žūrijas locekļu kā dziedātāja Ani Loraka, aktrise Natālija Andrejčenko un pats Konstantīns Meladze absolūtu favorītu. Nu Niko kļuvis par biežu viesi Ukrainā, šajā plašajā valstī sniedzot neskaitāmus koncertus. Pie mums gan viņš vēl nav bijis manāms, taču 18 gadu vecais jauneklis ir nokļuvis Janas Kejas menedžmenta paspārnē, tātad drīz mēs par viņu dzirdēsim.


10. Framest – Let The Night Belong To The Lovers
Pastāv kopš 2005. gada un ir profesionālākā a cappella grupa Baltijas valstīs. Framest ir četri draugi un profesionāli dziedātāji – Beāte Zviedre (soprāns), Lība Ēce (alts), Mikus Abaroniņš (tenors) un Jānis Ķirsis (baritons). Grupas sasniegumu sarakstā ir koncerti Latvijā un ārzemēs, tomēr lielāko atpazīstamību kvartets ieguva, piedaloties starptautiskajā jauno izpildītāju konkursā Jaunais vilnis 2012.


11. Kristīne Šomase – Phoenix Fly
Dziedātājas Lienes Šomases jaunākā māsa, kura gan nav tikai māsa – 19 gadu jaunā Valmieras Viestura vidusskolas 12. klases skolniece Kristīne solofrontē sevi ļoti labi parādīja okartistu rindās, bet arī pirms tam viņa bija manīta dažādos konkursos un šovos (Dziedošajās ģimenēs, Latvijas Zelta talantos). «Priekšnesums būs par to, ka mēs, cilvēki, neļaujam vaļu dvēseles skaistumam, dzīvojam pelēcībā un ikdienas rutīnā, aizmirstam par to, kas patiesībā esam un ko vēlamies,» tā Kristīne.


12. Rūta Dūduma – Here I Am
21 gadu jaunā dziedātāja plašāku atpazīstamību ieguva 2010. gadā šovā Dziedošās ģimenes 2, kur piedalījās kopā ar mammu – ansambļa Modo sastāvā epizodiski pazibējušo Iru Krauju. Pašlaik Rūta specializējusies fona vokālistes pakalpojumu sniegšanā, taču viņa arī studē džeza vokālu, dzied grupā Into One un muzikālajā apvienībā Vintāža. Pērn pieteicās Eirodziesmai ar pašu pirmo pašas komponēto dziesmiņu un sensacionāli tika finālā.


nra.lv

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas