Ēriks Ešenvalds ziemeļblāzmu pārvērtis multimediālā simfonijāSākusies biļešu tirdzniecība uz komponista Ērika Ešenvalda multimediālās simfonijas "Ziemeļu gaisma” pasaules pirmizrādi, kas notiks šī gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā.

Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” un diriģentam Mārim Sirmajam, tiks uzburts stāsts par ziemeļu tautās leģendām apvīto polārblāzmu, ko paspilgtinās ekspedīciju laikā dokumentētie video un dabas skaņu materiāli.

Ziemeļblāzma (Aurora Borealis) jau izsenis apdziedāta teikās un leģendās. Ziemeļu tautas to dēvē par lapsas astes sagrieztām sniega vērpetēm, debesu vārtiem aizgājušajiem, par karavīru nenogurstošajām cīņām un pat par bumbas spēlēšanu debesīs, kur bumbas vietā izmantots valzirga galvaskauss. Šis unikālais tautu mantojums iedvesmojis komponistu doties ekspedīcijās uz Skandināviju, Islandi, Grenlandi un Aļasku, lai kopā ar ceļabiedriem – režisoru Renāru Vimbu un operatoru Daini Juragu – dokumentētu senos stāstus un dabas naksnīgās balsis.

Ekspedīcijās gūtais nu iemūžināts jaunajā simfonijā. Līdzās orķestrim un korim tās muzikālo vēstījumu papildinās videoprojekcijas ar ziemeļu tautu teicējiem. Sadarbībā ar norvēģu fotogrāfu Hjetilu Skogli (Kjetil Skogli), kurš sevi dēvē par ziemeļblāzmas pēddzini, tapušas polārblāzmas projekcijas, kas atskaņojumā saplūdīs ar mūziku un dabas skaņām, ļaujot izbaudīt autentiskus un plašākai sabiedrībai zudušus nostāstus par ziemeļblāzmu – lielāko no Zemes atmosfēras optiskajiem fenomeniem.

Koncerta pirmajā daļā klausītājiem būs iespēja baudīt Baltijas izcilāko komponistu darbus korim diriģenta Māra Sirmā vadībā: Arvo Perta “Morning Star”, Uģa Prauliņa “Veni Sancte Spiritus”, Riharda Dubras “O Magnum Mysterium”, Veljo Tormisa “Incantatio maris aestuosi”, Selgas Mences “Saule pina vainadziņu”, Gundegas Šmites “Akmens dziesma”, kā arī jaunā komponista Jēkaba Jančevska darbu ar Ojāra Vācieša vārdiem “Ar zvaigžņu kluso gaismu”.

Koncerta telpisko ietērpu veido režisore Margo Zālīte un scenogrāfs Uģis Ezerietis.

Koncerts ir iekļauts Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

Biļetes iegādājamas Biļešu Paradīzes kasēs visā Latvijā un internetā.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas