Februārī notiks festivāls “Saxophonia”VSIA “Latvijas Koncerti” rīkotais festivāls “Saxophonia” šogad notiks no 9. - 18. februārim Rīgā un Ventspilī. Festivāla lielākā zvaigzne šogad būs amerikānis Donny McCaslin - viens no pasaules labākajiem saksofonistiem, vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs, sadarbojies ar daudzām ārvalstu džeza un populārās mūzikas zvaigznēm. Festivālā piedalīsies arī divi izcili Dienvidamerikas džeza mūziķi – Ademir Junior un Tiago Loei. Neparastā un aizraujošā simfodžeza programmā kopā uzstāsies Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un modernā džeza grupa “Lupa”. Festivāla koncertos uz skatuves kāps virkne Latvijas spožāko saksofonistu.

9.februārī “Lielajā ģildē” notiks festivāla atklāšanas koncerts, kur uz skatuves tiksies “Latvijas Radio bigbends“ un divi džeza mūzikas virtuozi no ASV – saksofonists, vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs Donny McCaslin un taustiņinstrumentālists Jason Lindner. Abu mūziķu daiļradi ietekmējusi sastapšanās ar leģendāro britu mūziķi Deividu Boviju un darbs pie albuma “Blackstar”. Arī “Saxophonia” apmeklētāji varēs just šīs sadarbības augļus - koncertā skanēs gan fragmenti no pēdējos gados tapušajiem Danny McCaslin albumiem, ko bigbendam aranžējis Jason Lindner, gan jaunas, vēl neizdotas kompozīcijas.

Donny McCaslin, Jason Linder un “Latvijas Radio bigbends” sniegs koncertu arī 11.februārī Ventspils koncertzālē “Latvija”.

10. februārī “Spīķeru koncertzālē” uzstāsies saksofonu kvartets “Atomos”, perkusionists Ernests Mediņš un saksofonists Karolis Šarkus. Programmā Rick Hirsch, Jacob TV un Ritvara Garozas mūzika, kā arī Roberta Martini, Toma Rudzinska, Ernesta Mediņa un Karoli Šarkus pirmatskaņojumi. Saksofonu kvarteta “Atomos” dibinātājs Arvīds Kazlausks ir apvienojis vienus no labākajiem jaunākas paaudzes Latvijas saksofonistiem – Aigaru Raumani, Robertu Martini un Rūdolfu Pēteri Rubeni. Visi kvarteta dalībnieki ir zināmi kā aktīvi un veiksmīgi mūziķi, un kopš ansambļa dibināšanas 2016. gadā vasarā, piedāvā svaigu un augstvērtīgu saksofonmūzikas skanējumu, kā arī regulāri pieņem jaunus izaicinājumus kā mūzikā, tā starpžanros.

Savukārt 16. februārī “Lielajā ģildē” uz vienas skatuves būs dzirdami Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un modernā džeza grupa “Lupa” koncertprogrammā “Simfodžezs cauri gadu desmitiem” . Simfodžeza pirmsākumi meklējami 1920. gados, kad Ņūorleānas džezs tika ietērpts simfoniskā orķestra skanīgajās drānās un spoži uzmirdzēja uz filharmonijas skatuves. Komponists, taustiņinstrumentālists un sitaminstrumentālists Andris Buiķis sadarbībā ar visdažādākajos žanros rūdīto kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un grupu “Lupa” radījis oriģinālu koncertprogrammu, kuru veido 12 simfodžeza ainas - aizraujošs un tembrāli krāšņs ceļojums, kura pieturvietas attaino šī žanra interesanto attīstību un pārsteidzošo daudzveidību Latvijā un pasaulē no 20. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām.

17. februārī “Lielajā ģildē” uzstāsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar “Rīgas Saksofonu kvartetu” un Arvīdu Kazlausku diriģenta Jāņa Stafecka vadībā. Programmā Modesta Musorgska “Izstādes gleznas”, Džona Adamsa “Saksofonkoncerts”, kā arī pirmatskaņojums Uģa Prauliņa “Uvertīra saksofonu kvartetam un orķestrim”.

Festivāls “Saxophonia” noslēgsies 18. februārī “Lielajā ģildē”, kur uz vienas skatuves kopā ar “Latvijas Radio bigbendu” uzstāsies brazīliešu džeza mūzikas zvaigznes - saksofonists Ademir Junior un perkusionists Tiago Loei. Multiinstrumentālists, aranžētājs un komponists Ademir Junior tiek uzskatīts par aktīvāko un zināmāko improvizējošo saksofonistu ne tikai Brazīlijā, bet visā Dienvidamerikā. Mūziķis ir pirmais Brazīlijas džeza saksofonists, kurš kļuvis par slavenā saksofonu zīmola “Selmer” mākslinieku. Savukārt Tiago Loei jau kopš 16 gadu vecuma aktīvi koncertējis un piedalījies dažādu grupu albumu ierakstos visā Brazīlijā, vēlāk dzīvojis arī Kubā, Havanā, kur papildinājis savas zināšanas un pētījis slavenos Kubas mūzikas ritmus. Tiago Loei vairākus gadus pavadījis arī Rīgā, kā perkusionists regulāri sadarbojies ar populāriem un izciliem mūziķiem Latvijā – Raimondu Paulu, Intaru Busuli, Kārli Vanagu un daudziem citiem, tāpēc šis "Saxophonia" koncerts būs arī Tiago atgriešanās vietā, kas ilgu laiku tika saukta par mājām. Koncertā skanēs Ademir Junior oriģinālkompozīcijas, kā arī brazīliešu mūzika un pasaules džeza klasika.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas