Festivāls „Lielais Kristaps” paziņo konkursa nominācijas


Šodien paziņotas nominācijas Latvijas Nacionālā filmu festivāla balvai “Lielais Kristaps”. Visvairāk nominētās filmas ir Arvīda Krieva “Dancis pa trim”, Jevgēņija Paškēviča “Golfa straume zem ledus kalna”, Jāņa Streiča “Rūdolfa mantojums” un Jura Poškus filma “Kolka Cool”– katrai no minētajām filmām ir nominācijas desmit kategorijās. Turpat līdzās ar septiņām nominācijām ir Gata Šmita filma “Seržanta Lapiņa atgriešanās". Visas piecas filmas arī pretendē uz titulu “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma” un to režisori izvirzīti nominācijai “Labākais spēlfilmu režisors”.


Kopā festivālam tika pieteiktas vairāk nekā 80 filmas, no kurām konkursā iekļuva 40.


“Labākajai īsmetrāžas spēlfilmai” nominēta scenārista Ivo Brieža un teātra režisores Māras Ķimeles debija kino “Filma”, Ilzes Kungas “Gaismas zīmes”, Unas Rozenbaumas pirmā īsmetrāžas spēlfilma “Logs”, Elīnas Eihmanes “Gūtenmorgens un trešā acs”, kā arī režisora Jāņa Vingra “Pēdējais Lāčplēsis”.


“Lielā Kristapa” konkursā īpaši spēcīga būs dokumentālo filmu programma. Nominācijā “Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma” izvirzītas filmas “Dokumentālists” (Inese Kļava, Ivars Zviedris), “Homo@lv” (Kaspars Goba), “Pretrunīgā vēsture” (Ināra Kolmane) un “Versija Vera” (Ilona Brūvere). Savukārt par titulu “Labākais dokumentālās filmas režisors” sacentīsies Ilona Brūvere, Dzintra Geka, Inese Kļava un Ivars Zviedris, kā arī Zane Peneze, Sandijs Semjonovs un Ģirts Straustiņš par filmu “Astoņi pilnmēneši“.


Uz godalgu “Labākā animācijas filma” pretendē filmas “Kā Brālītis Trusītis uzvarēja Lauvu” (Roze Stiebra), “Korrida” (Jānis Cimermanis), “Lote un Mēness akmens noslēpums” (Heiki Ernits, Janno Poldma), “Norīt krupi” (Jurģis Krāsons) un “Tārpiņš” (Nils Skapāns).


Sacenšoties kategorijā “Labākā debijas filma”, festivāla konkursā pārliecinoši startēs arī jauni režisori – Dāvis Kaņepe ar filmu “Noklausīšanās”, Pauls Ķesteris ar darbu “Personību veikals”, Pēteris Noviks ar filmu “Skatu meklētājs”, Līga Gaisa – “Spēle ar beigām”, kā arī Reinis Pētersons ar animācijas filmu “Ursus”.


“Labākās aktrises” nominācijā izvirzītas Rēzija Kalniņa (“Rūdolfa mantojums”), Kaori Momoi (“Amaya”), Kristīne Nevarauska (“Dancis pa trim”), Iveta Pole (“Kolka Cool”) un Guna Zariņa (“Seržanta Lapiņa atgriešanās”). “Labākais aktieris” – Romualds Ancāns (“Rūdolfa Mantojums”), Mārtiņš Freimanis (“Dancis pa trim”), Artuss Kaimiņš (“Kolka Cool”), Andris Keišs (“Seržanta Lapiņa atgriešanās”) un Aleksejs Serebjakovs (“Golfa straume zem ledus kalna”).


Nominācijā “Labākais spēlfilmas operators” iekļauti Gints Bērziņš (“Amaya”, “Golfa straume zem ledus kalna”), Uldis Jancis (“Mona”), Andrejs Rudzāts (“Logs”), Dāvis Sīmanis (sen.), Agris Birzulis, Valdemārs Jemeļjanovs un Andrejs Verhoustinskis (“Dancis pa trim”), bet nominācijā “Labākais scenārists” – Ivo Briedis par filmu “Norīt krupi”, Ilona Brūvere par “Versija Vera”, Ēriks Lanss par darbu “Stacija “Latvieši”. 1973”, Juris Poškus – “Kolka Cool” un Jānis Streičs par filmu “Rūdolfa mantojums”.


Ar visām “Lielā Kristapa” 23 nominācijām un to pretendentiem plašāk var iepazīties festivāla mājaslapā: www.lielaiskristaps.org.


Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtē pēc jaunas divpakāpju sistēmas – sākumā darbus izskata un nominācijām izvirza kino profesionāļu organizācijas (Latvijas Kinoproducentu asociācija, Kinooperatoru ģilde, Filmu mākslinieku ģilde, FIPRESCI Latvija) un to veidotas ekspertu grupas.


Katra grupa darbus vērtēja savā jomā, piemēram, režisori analizēja režiju un aktieru veikumu. Daži no ekspertiem – režisori Jānis Putniņš, Arvīds Krievs, Dāvis Sīmanis, Andis Mizišs un Ivars Seleckis, aktieri Regīna Razuma un Rolands Zagorskis, kino kritiķe Anita Uzulniece, operators Uldis Jancis, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa. Pilns festivāla ekspertu saraksts pieejams mājas lapā.


"Vērojot "no iekšpuses" šķiet, ka, pirmkārt, pašiem kino veidotājiem jābūt uzticībai un cieņai pret tiem, kas viņu filmas vērtē. Šim procesam jābūt arī pietiekami atklātam un demokrātiskam. Domāju, ka šogad ir sperts drosmīgs solis. Visi cilvēki, kas vērtējuši filmas, ir publiski zināmi. Katrs eksperts vērtējis savu lauciņu, kura situāciju pārzina. Es kā spēlfilmu eksperts visas filmas noskatījos ar lielu baudu. Vienmēr pastāvēs subjektīvais viedoklis, ko veido pieredze un gaume, tādēļ svarīga ekspertu dažādība, un, man šķiet, šis modelis ir visdemokrātiskākais. Mēs arī centīsimies, lai ne tikai kino veidotājiem, bet arī skatītājiem būtu skaidrs, pēc kādiem principiem filmas ir vērtētas un ko gribam ieraudzīt Latvijas kino. Šī formula ir jāizveido visiem kopā tā, lai kino veidotāju un skatītāji nebūtu divās konfrontējošās pusēs," pauž Andis Mizišs, kinorežisors un pilnmetrāžas spēlfilmu eksperts, kurš šogad veidos arī festivāla "Lielais Kristaps" noslēguma ceremoniju.


Otrajā posmā, festivāla laikā, žūrija noteiks, kuras no ekspertu nominētajām filmām un kino profesionāļiem saņems Latvijas kino augstāko apbalvojumu. “Lielā Kristapa” šīgada konkursa žūrijā ir: Ilona Bičevska (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Kaspars Braķis (Latvijas Kinooperatoru ģilde), Marge Līske (Igaunijas Filmu Fonda direktore), Almers Ludviks (“Rīgas Nami” valdes loceklis), Inga Prauliņa (animācijas režisore un producente, Lielā Kristapa laureāte), Jānis Putniņš (režisors, Lielā Kristapa laureāts, Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedrs), Rolāns Rusts (Kotbusas Filmu Festivāla direktors), Dāvis Stalts (LR Saeimas deputāts), Anita Uzulniece (FIPRESCI Latvia pārstāve). Žūrija pirmo reizi "Lielā Kristapa" vēsturē ir starptautiska.


Savu simpātiju varēs izvēlēties arī skatītāji balsojot kinoteātrī pēc filmas seansa, vai internetā, festivāla draugiem.lv lapā.


“Lielo Kristapu” šogad pasniegs jau 25. reizi, un piecās festivāla dienās, no 10. līdz 15. aprīlim, ikviens interesents varēs noskatīties pēdējo divarpus gadu laikā veidotās un pabeigtās Latvijas filmas. Notiks vairāku ilgi gaidītu filmu pirmizrādes. Norises vietas: “Rīgas nami” pasākumu centrs “Splendid Palace” – vieta, kur Rīgā rāda latviešu kino, kā arī Rīgas kino muzejs un citas kultūras iestādes Latvijā. Festivāla noslēguma ceremoniju 14. aprīlī translēs tiešraidē LTV 1.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas