Filma “Ausma” ceļos uz festivāliem Zviedrijā un ItālijāNupat savu šāgada programmu paziņojuši divi nozīmīgi starptautiski filmu festivāli – Gēteborgas filmu festivāls Zviedrijā un Triestes filmu festivāls Itālijā. Abu festivālu programmās iekļauta arī Lailas Pakalniņas spēlfilma “Ausma”, informē Nacionālais kino centrs.

Triestes filmu festivāls pirmo reizi notika 1989. gadā; īpašu uzmanību tas velta skatītāja iepazīstināšanai ar labākajām Centrāleiropas un Austrumeiropas filmām, festivāla programmās iekļaujot aptuveni 100 filmu – gan spēlfilmas un dokumentālās, gan animācijas filmas pieaugušajiem.

Šogad festivāls norisināsies no 22. līdz 30. janvārim. Ausma ir izvēlēta konkursa programmai, kurā 12 filmu starpā par galveno balvu sacentīsies vēl viena Baltijas valstu filma – lietuviešu režisores Alantes Kavaītes drāma Sangailes vasara.

Gēteborgas filmu festivāls ir būtiskākais Ziemeļvalstu filmu festivāls, kas notiek jau no 1979. gada un piedāvā noskatīties ne vien pēdējā gada labākās reģiona filmas, bet arī filmas no visām pasaules valstīm. Kopumā Gēteborgā ik gadu tiek izrādītas gandrīz 500 filmas, pulcējot 30 000 skatītāju un filmu veidotāju.

Šogad festivāls notiek no 29. janvāra līdz 8. februārim. Ausma iekļauta festivāla programmā Vizionāri, kurā kopumā tiks demonstrētas 16 filmas no Portugāles, Lielbritānijas, Francijas, ASV u.c. valstīm; Ausma ir vienīgā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu filma, kas iekļauta šajā programmā.

Baltijas valstu filmas Gēteborgas filmu festivālā nav biežs viesis, tomēr 2014. gadā tieši igauņu režisora Marti Heldes filma Caurvējā / In the Crosswind Gēteborgā ieguva skatītāju balvu. Gan Gēteborgas, gan Triestes festivāls organizē arī dažādus seminārus, sniedz topošo filmu popularizēšanas iespējas un ir nozīmīgas filmu nozares profesionāļu tikšanās vietas. Filmu Ausma tajos pārstāvēs arī režisore Laila Pakalniņa.

Latvijas, Polijas, Igaunijas kopražojuma filmas Ausma pasaules pirmizrāde novembrī notika Tallinas Starptautiskajā kinofestivālā Melnās Naktis, kur tā saņēma balvu par labāko operatora darbu. (operators – Vojteks Starons, Wojciech Staron); filma izpelnījās arī ievērojamu kinokritiķu uzmanību.

Lai arī filmas darbība risinās 20. gadsimta 50. gadu beigās un tās uzmanības lokā ir padomju laika absurds, kas tiek skatīts vienas diennakts laika nogrieznī, Ausma ir ļoti aktuāla filma, uzdodot jautājumus gan par varas un ideoloģijas manipulējošo spēku, gan indivīda izvēles brīvību. Interesi par filmu izrādījuši arī citi festivāli, tāpēc sagaidāms, ka Ausma drīzumā ceļos pie skatītājiem uz dažādām valstīm – gan Eiropā, gan ārpus tās.

Rīgā filmu Ausma vēl iespējams noskatīties kinoteātrī Kino Bize, kā arī kafejnīcā Film Noir, kas atrodas kinoteātra Splendid Palace telpās. Drīzumā filma skatāma arī Tukumā, Rēzeknē, Talsos, Līgatnē, Rojā, Inčukalnā u.c. Latvijas pilsētās. Ausma iekļauta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio gada balvas Kilograms kultūras Ziemas balsojumā un par to iespējams nobalsot līdz 16. janvāra pusnaktij.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas