“Hanzas peronā” koncertēs akordeonists Mario BatkovičsPiektdien, 30. jūnijā, ar koncertu kultūras telpā “Hanzas perons” Rīgā viesosies pazīstamais bosniešu izcelsmes akordeona virtuozs un instrumenta pētnieks Mario Batkovičs (Mario Batkovic) no Šveices.

Kad 2021. gada pašā izskaņā klajā nāca Mario Batkoviča otrā ilgspēlējošā plate ‘Introspectio’, Džefa Berova (Geoff Barrow) vadītā Bristoles izdevniecība ‘Invada Records’ to publikai pieteica kā “izaicinošu, hipnotizējošu un grandiozu” mūziķa-cilvēka attiecību ar instrumentu portretējumu. Protams, ne tāda vien eksaltācija sastopama līdzīgos žanra sacerējumos, taču, paveroties ciešāk, tā pēc pārspīlējuma vairs neizklausās. Mākslinieka kā estēta pieeja kompozīcijai un arī izpildījumam, ko jo nepastarpinātāk iespējams piedzīvot viņa uzstāšanās reizēs, nudien liecina par cieņpilnu, pazemīgu un reizē nešķiramu partnerību ar savu instrumentu. Te nekļūdīgi atpazīstams, te iepriekš nedzirdēts instrumenta skanējums ir liecība mākslinieka nerimstošajai zinātkārei par akordeona spēju robežām.

“Es brīvprātīgi esmu izvēlējies ceļu, kurš manu mūziku sagaida ar vislielāko pretestību,” kādā sarunā ar žurnālistu reiz teicis Batkovičs. Akordeons ir izrādījies īstais ceļabiedrs viņam pašam un līdzi aicinot arī citus. Klausītāju salīdzināts ar Nilu Frāmu (Nils Frahm) vai Filipu Glāsu (Philip Glass), tā vedinot domāt par pagājušā gadsimta otrās puses minimālismam raksturīgajiem rokraksta triepieniem viņa kompozīcijā, un vienlaikus radot darbus simfoniskiem sastāviem, Mario Batkovičs savā muzikālo domubiedru lokā ievilcis dažādu žanru prominences, kuru līdzdalība dzirdama albumā ‘Introspectio’ – elektroniskās mūzikas producents Džeimss Holdens (James Holden), saksofonists Kolins Stetsons (Colin Stetson), perkusionists Klaivs Dīmers (Clive Deamer) un citi.

"Ko lai saku? Vien to, ka pēc koncerta bija vēlme uzreiz doties mājup, jo skaidrs, ka neviens tovakar nebūtu varējis pārspēt viņa satriecošo priekšnesumu," pēc koncerta festivālā ‘Le Guess Who?’ rakstīja kāds tā apskatnieks. Visticamāk, līdzīgi padomājuši arī apmeklētāji, kas M. Batkoviča koncertos piepildījuši Elbas filharmoniju, zāli Montro Džeza festivālā Šveicē vai klubu ‘Berghain’ Berlīnē. Koncerts “Hanzas peronā” Rīgā būs mākslinieka vienīgais uznāciens pēc viņa pirmās viesošanās Latvijā pirms pieciem gadiem.

Biļetes uz Mario Batkoviča koncertu 30. jūnijā “Hanzas peronā” nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Pirmās 50 biļetes pieejamas par īpašu cenu – 20.00 EUR. Koncertam tuvojoties, biļešu cena pieaugs.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas