Ibisu aploka atklāšana


Piektdien, 1. jūnijā plkst. 13.00 notiks atjaunotā ibisu aploka atklāšana. Improvizētajā mitrainē iejutīsies trīs sugu ibisi (baltie karošknābji, brūnie ibisi, Hadada ibisi) un savvaļā apdraudētās sarkankakla zosis.


Latvijas Mobilā Telefona prezidents Juris Binde: "LMT ar Rīgas Zooloģisko dārzu sadarbojas jau daudzus gadus. Ar uzņēmuma atbalstu iekārtotas krēpjvilku un tīģeru mītnes, LMT apmaksāja žirafu transportēšanu, esam palīdzējuši nodrošināt piekļuvi zooloģiskā dārza objektiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. LMT 20 gadu jubilejā uzņēmuma darbinieki piedalījās piknika vietas-lapenes izveidē un labiekārtošanā ezermalā. Arī Zooloģiskā dārza apaļajā 100 gadu jubilejā vēlējāmies izveidot mūsdienīgu un vienlaikus dabiskajiem apstākļiem pietuvinātu objektu. Tieši tāds ir jaunais ibisu aploks."


Plašās, ar tīklu segtās ekspozīcijas pārbūve tika sākta jau 2009. gada pavasarī, kad pēc sniegotās ziemas atklājās nopietni tīkla seguma bojājumi. Rekonstrukcijas darbi ieilga līdz šā gada pavasarim. Nu, pateicoties LMT finansiālajai līdzdalībai, aploks pārtapis par piekrastes dumbrāju, kas piemērots mitrainēs mītošu putnu prasībām (kopīgās izmaksas ap Ls 12 000). Tīkla segums ļauj putniem lidot un atpūsties koku zaros, kā arī pasargā no savvaļas lapsu un vistu vanagu iebrukumiem. Improvizētais dumbrājs veicina ibisu dabisko uzvedību – bradāšanu seklūdeņos un barības meklēšanu. Arī par apmeklētājiem padomāts: pārjumtajā, stiklotajā skatu laukumā un atpūtas zonā ikkatrs varēs ļauties rimtai darbīgo putnu vērošanai gan saulainā laikā, gan lietū.


Vieni no interesantākajiem ibisu aploka iemītniekiem ir baltie karošknābji jeb platknābja ibisi. Savu dīvaino nosaukumu ieguvuši, pateicoties interesantas formas knābim. Bradājot un vēzējot galvu kā izveicīgs pļāvējs izkapti, karošknābis veikli atrod un noķer sīkas zivtiņas, kukaiņus, kurkuļus un citas ūdens sīkbūtnes. Pirmais balto karošknābju pāris Rīgas Zooloģiskajā dārzā ieradās 2002. gada augustā no Dvūrkrālovas zoodārza Čehijā. Jau sesto gadu šī suga Rīgas zoodārzā regulāri ligzdo un ziemas vidū iepriecina ar maziem karošknābēniem.


Sarkankakla zosis zooloģiskajā dārzā kolekcijā ir apskatāmas kopš 2004. gada oktobra. Šobrīd ekspozīcijā iejutīsies divi jauni pāri, kas nupat ieradušies no Nēderlandes. Sarkankakla zosis savvaļā sastopamas Sibīrijas tundrā, lielākā daļa populācijas mitinās Taimiras pussalā. Ziemo galvenokārt pie Melnās jūras, Kaspijas jūras un sekliem sālsezeriem Vidusāzijā. Reizēm ieklīst Rietumeiropā, Latvijā ieceļo reti. Sarkankakla zosis ir retas un dabā apdraudētas. Sugu apdraud piemērotu ziemošanas dzīvotņu degradācija. Tās iekļautas arī pasaules apdraudēto sugu sarakstā (Pasaules Sarkanajā grāmatā) un to skaits savvaļā turpina samazināties. Vairošanai nebrīvē ir ievērojama nozīme sugas tālākās izdzīvošanas nodrošināšanā.


Citi zoodārza jaunumi
Ziemeļbriežu aplokā ģimenei 25. maijā pievienojās otrs ziemeļbriedēns. Pirmdzimto sagaidījis arī jaunais kamieļu pāris: Vasara un Niselinskis. Pirmajās dienās gan radās grūtības, jo jaunā māmiņa vēl neizprata mazuļa zīdīšanas svarīgumu. Nu 14. maijā dzimusī kamieļmeitene Vessa ir jau apvēlusies, čakli zīž pienu un reizēm jau mēģina nogaršot arī kādu siena vai zāles stiebriņu. Arī kazu kalnā savvaļas aitām – Buhāras uriāliem 25. maijā atskrēja jērmeitene, kas jau aktīvi spriņģo pa akmens krāvumiem.


Japānas dzērvju aplokā sagaidīti divi cālēni (šķīlušies 26. un 27. maijā) un apmeklētājiem šeit jāievēro īpaša piesardzība. Kamēr dzērvju mamma nododas cālēnu audzināšanai un dzīves gudrību ierādīšanai, dzērvju tēvs nikni sargā aploku, gan saceļot skaļu brēku, gan knābjot pārāk ziņkārīgu apmeklētāju pirkstos. Esiet uzmanīgi!


 

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas