Īpaši “Liepājas Mākslas forumam” top avangarda programma ar Radiohead mūzikuSestdien, 26. septembrī pulksten 18, “Liepājas Mākslas foruma” laikā pirmatskaņojumu piedzīvos jauna, Latvijā radīta avangarda kamermūzikas programma “Transformeri. No Reiha līdz Radiohead”. Koncertprogrammu veido un tajā piedalās nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un vieni no spožākajiem un progresīvākajiem Latvijas jaunās paaudzes situminstrumentālistiem Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš.

“Iecere par šādu koncertprogrammu un tieši šādu dalībnieku sastāvu nāca no koncertzāles “Lielais dzintars” mākslinieciskās vadītājas Baibas Bartkevičas. Baiba iepriekšēja gada septembrī sazinājās ar mani un piedāvāja veidot programmu, kuras pamatdoma būtu — izpildītājmākslinieks kā neordināra, multifunkcionāla, ekstravaganta, neakadēmiska persona,” idejas rašanos iezīmē pianists Juris Žvikovs.

Vakara programmā izskanēs 20. un 21. gadsimta mūzikas trasformētāji: Stīvs Reihs (Steve Reich), Luiss Andrīsens (Louis Andriessen), Deivids Lengs (David Lang) un Džūlija Volfa (Julia Wolfe), grupa Radiohead, Fransuā Sarāns (Francois Sarhan), Morics Egerts (Moritz Eggert), Maike Nasa (Mayke Nas), Vikija Reja (Vicky Ray) un Pjērs Jodlovskis (Pierre Jodlowski).

“Izpildītājmākslinieks 21. gadsimtā vairs nav akadēmiska būtne, kas iznāk, nospēlē, paklanās un aiziet. Pastāv milzīga mūzikas stilu dažādība un izpildītājs mainās līdzi mūzikai, tam jāmainās, jo mūzika un komponists no viņa pieprasa būt gan sava instrumenta meistaram, gan mentoram, gan izklaidētājam, arī misionāram, gidam un jokdarim. Izpildītājmāksliniekam šajā programmā būs jāparādās visos leņķos, tas būs apskatāms no visām pusēm kā multi-tasking supermens,” turpina Žvikovs.

Koncertprogrammas instrumentu lokā būs ne tikai klausītājiem ierastie sitaminstrumenti — marimbas un bungas, bet arī puķpodi, kafijas krūzītes un sadzīves priekšmeti, tāpat dažādās avangardiskās kombinācijās parādīsies klavieres – kopā ar elektroniku, vizuālu papildinājumu vai kā rotaļu klavieres. “Mūzika būs viss, ko mēs darīsim. Mūzika ietvers jēdzienu kopumu — tās būs skaņas, vizuālā dimensija, process, transformēšanās mūsos, skaņdarbā un koncertprogrammā kopumā,” piebilst Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra sitaminstrumentālists un "Perpetuum Ritmico" dalībnieks Mikus Bāliņš.

Ieskicējot programmā gaidāmos pārsteigumus, Elvijs Endelis atklāj: “Vēl viens no skaņdarbiem, kas varētu būt neierastāks gan māksliniekiem, gan skatītājiem ir Fransuā Sarāna skaņdarbs ar nosaukumu “Homework” jeb “Mājas darbs”, kurā es neizmantošu nevienu pašu instrumentu, izņemot savu balsi, kājas rokas, vēderu, vaigus un citas ķermeņa daļas, kas nu man ir pieejamas. Pieliekot klāt stāstu 9 minūšu garumā, pievienojot dažādus ritmus un intonācijas, kā arī savu un skatītāju izdomu, radīsim interesantu opusu.”

“Liepājas Mākslas forumu” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”. Biļetes uz koncertu “Transformeri. No Reiha līdz Radiohead”, sākot no 10,00 eiro, pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Informācija par visiem foruma maksas un bezmaksas pasākumiem lasāma: www.lmf.lielaisdzintars.lv.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas