Iznāk grāmata par Latvijas Nacionālo bibliotēkuLatvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība izdevusi grāmatu par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku „Latvijas Nacionālā bibliotēka. Arhitekts Gunārs Birkerts”.

Grāmatu veido līdz šim neapkopots vizuālais un vēstures faktu materiāls, kas aptver 96 gadus. Tas ir stāsts par LNB, kurš sākas ar bibliotēkas dibināšanu 1919. gadā un atspoguļo Gaismas pils tapšanas ceļu no idejas līdz pilnīgi gatavai, iekārtotai un apdzīvotai ēkai.

Izdevumu veidojuši arhitekts Jānis Dripe un fotogrāfs Indriķis Stūrmanis.

LNB direktors Andris Vilks ir devis ieskatu par bibliotēkas krājumu, funkcijām un iespējām. Grāmatas mākslinieks ir Juris Petraškevičs. Grāmata veltīta Nacionālās bibliotēkas ēkas arhitektūrai un tās autoram Gunāram Birkertam. Akcentēta partnerība ar Modri Ģelzi un minēts citu autoru devums. Lasītājiem būs iespēja iepazīties ar LNB projekta vēsturi, būvprocesu un ēkas inaugurāciju. Grāmatā atrodams bagātīgs attēlu klāsts, sākot ar pirmajām bibliotēkas skicēm un beidzot ar izcilām LNB interjera, ēkas apjoma un pilsētvides fotogrāfijām.
LNB veltītais izdevums īpašs arī tādēļ, ka saņēmis prestižo UNESCO patronāžu. Tas apliecina, ka pasaulē augstu novērtē LNB kā nozīmīgu zināšanu sabiedrības simbolu, tāpēc svarīgi ar grāmatas starpniecību par to stāstīt sabiedrībai gan Latvijā, gan pasaulē. Latvijā līdz šim neviens projekts nav guvis starptautisko UNESCO patronāžu.

Autors Jānis Dripe par izdevumu saka: "Pasaulē atzīts arhitekts ir radījis tik savdabīgu ēku, ka tai publikācijas profesionālajos žurnālos jau veltījuši briti, franči, vācieši, amerikāņi, korejieši, igauņi – tagad kārta pašiem būt lepniem un laist tautās apjomīgu grāmatu par lielu ēku ar ietilpīgu saturu. Grāmatas vēstījums ir izteikti vizuāls, jo ēka ir ekspresīva vietzīme ar blīvu metaforisko vēstījumu."

LNB direktors Andris Vilks, kurš piedalījies grāmatas veidošanā, atzīst: „Savā ziņā šo izdevumu varētu nodēvēt par punktu uz „i” Latvijas Nacionālās bibliotēkas tapšanas procesam. Ar šo publikāciju noslēdzas gandrīz 25 gadus ilgais stāsts par Arhitekta lolojumu. Tas pieliek punktu lielajiem tekstu un attēlu plūdiem, un it kā nofiksē brīdi, kad bibliotēka atver durvis un vārtejas saviem lasītājiem, apmeklētājiem, darbiniekiem, visai sabiedrībai. Jaunās bibliotēkas dzīve ir sākusies. Ir sākušies jauni tekstu un attēlu plūdi. Būs arī publikācija – stāsts par Bibliotēku šajā izcilajā ēkā.”

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Undīne Būde: „LNB Atbalsta biedrība kopš 1998. gada ir mērķtiecīgi strādājusi un aizstāvējusi ideju, lai vairāku paaudžu sapnis par LNB ēkas celtniecību piepildītos. Esam gandarīti par paveikto. Novēlam, lai LNB grāmatā iemūžinātais ceļš līdz Gaismas pilij daudzu gadu desmitu garumā ļauj sajust lepnumu par arhitektoniski un saturiski unikālo ēku un apzināties, ka esam liecinieki jauna Latvijas kultūras simbola tapšanai.”

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas