Jau aprīlī – lielākais Baltijas džeza festivāls “JAZZKAAR”


No 18. līdz 27. aprīlimbūs ieskauta džeza skaņās, jo kā katru pavasari šeit norisināsies Starptautiskais Tallinas džeza festivāls JAZZKAAR. Turklāt šis gads ir īpašs, jo Baltijas lielākajam džeza festivālam, kurš notiek kopš 1990.gada, šogad aprit 25. jubileja. Apvienojot interesantu un oriģinālu programmu ar drosmīgiem radošajiem risinājumiem, festivāla organizatoriem gadu no gada izdodas saglabāt labākā ziemeļvalstu džeza festivāla statusu. Kā katru gadu, arī šogad desmit dienu garais festivāls JAZZKAAR pulcēs pasaules lielākās un interesantākās džeza zvaigznes, kā arī mazāk zināmus izpildītājus, piepildot Tallinu ar džeza mūziku.


JAZZKAAR aizsākumi meklējami vēl ilgu laiku pirms Igaunijas neatkarības atgūšanas, kad, spītējot džeza mūzikas aizliegumam, igauņu komponisti un mākslinieki Valters Ojakārs un Uno Naiso aizsāka Igaunijas džeza tradīcijas. Deviņdesmitie gadi līdz ar neatkarības atgūšanu ļāva pasaules džeza vēsmām ieplūst arī Igaunijā, un festivāla ietvaros vietējie džeza mākslinieki varēja muzicēt uz vienas skatuves ar tādām pasaules mēroga zvaigznēm kā Rejs Andersons, Stīvs Leisijs, Līrojs Dženkins un Roscoe Mitchell kvartetu. Pašlaik Tallinas džeza festivāls ir kļuvis par visā pasaulē ievērotu mūzikas notikumu. JAZZKAAR apmeklētāji džezu var baudīt visā tā dažādībā sākot no populāra meinstrīma džeza līdz absolūtam avangardam, turklāt plašs ieskats tiek sniegts arī pasaules mūzikā un blūzā. Šo dažādību pierāda arī šā gada programma, kas apvieno ļoti plašu skaitu mākslinieku no visas pasaules.


Savas ceturtdaļgadsimtu ilgās pastāvēšanas laikā JAZZKAAR festivālu apmeklējuši 267 000 mūzikas mīļotāju, 851 grupas ar 4277 mūziķiem no 64 valstīm. Festivāla publikai koncertus snieguši tādi mūziķi kā Jans Garbareks, Čārlzs Loids, Ričards Bona un New York voices. Kā katru gadu, festivāla laikā no 18. līdz 27. aprīlim JAZZKAAR apmeklētājiem būs iespēja baudīt pasaules labāko džezu un vairākus īpaši jubilejai organizētus koncertus. Festivāls tiks atklāts ar komponista Ūlo Krigula kompozīcijas „Flight no JK025” pirmatskaņojumu Tallinas hidroplānu ostā. Gala koncertā „Young Estonian Yazz” uzstāsies labākie jaunie džeza mūziķi, duets Eplik-Randalu klausītājiem piedāvās baudīt savu jauno programmu, kā arī īpašs koncerts tiks organizēts bērniem. Sõprus kinoteātris festivāla laikam sagatavojis intriģējošu muzikālu filmu programmu. Aprīlī džezs ieplūdīs arī pilsētā ar foto izstādēm un pārsteiguma pop-up koncertiem.


Kā galvenais festivāla notikums JAZZKAAR festivālā šogad tiek gaidīta divu šī brīža pasaules slavenāko džeza mūziķu uzstāšanās. Muzicēs džeza ģitāras virtuozs un 20 Grammy balvu ieguvējs Pets Metenijs (Pat Metheny) ar grupu Unity Group. Mūziķis savas karjeras laikā krietni pacēlis latiņu citiem ģitāristiem un iekarojis pasaules džeza skatuvi ar savu emocionālo spēli. Patlaban pasaulē atzītais džeza ģitārists atrodas Eiropas tūrē ar grupu Unity Group, kuru veido saksofonists Kriss Poters, basists Bens Viljamss, bundzinieks Antonio Sančess un perkusionists Hulio Karmassi. Pets Metenijs ar Unity Group koncertu sniegs 27. aprīlī Nokia koncertzālē.


Tāpat ar savu klātbūtni festivālu šogad pagodinās divu Grammy balvu ieguvēja, dziedātāja Kasandra Vilsone (Cassandra Wilson), kura ar savu izjusto sniegumu un apburošo personību klausītājus priecēs 25. aprīlī Nokia koncertzālē.


Līdzās šīm zvaigznēm festivālā piedalīsies arī citi aizraujoši mākslinieki. Piemēram, skaistais un noslēpumainais instruments arfa nav bieži sastopams uz džeza skatuves, taču JAZZKAAR apmeklētājiem būs iespēja baudīt vienīgo šī sarežģītā instrumenta virtuozu džeza pasaulē - kolumbiešu jauno talantu, harizmātisko Edmaru Kastanedu, kura koncerts notiks 23.aprīlī Marian Pavilion. 24.aprīlī uz šīs pašas skatuves kāps franču dziedātāja, dziesmu autore un ģitāriste Nina Atala (Nina Attal), kura publiku apburs ar savu meistarīgo ģitārspēli un dzidro balsi, apvienojot blūza, soula un fanka skanējumu.


Ergo Džeza Sesijā nakti iedzīvinās The Hi-Fly Orchestra no Vācijas. Neizbēgami, festivāla programmā iekļauts arī blūzs, turklāt tieši blūzs, 1990. gadā bija pirmā festivāla galvenais fokuss. Vakars noslēgsies Teātra NO99 Džeza klubā, kur būs iespējams dzirdēt gan jau atzītus, gan jaunus mūziķus. Trešo gadu pēc kārtas festivāla galvenā mītne būs Marina Pavilion Tallinas ostā.


Plašāka informācija par festivālu pieejama tā oficiālajā interneta vietnē: www.jazzkaar.ee un http://www.visitestonia.com/lv/jazzkaar-2014


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas