JRT pirmizrādi janvārī piedzīvos iestudējums “Rudens sonāte”7. janvārī Jaunā Rīgas teātra Mazajā zālē būs pirmizrāde režisores Māras Ķimeles iestudējumam "Rudens sonāte", kas veidots pēc leģendārā zviedru kinorežisora Ingmara Bergmana filmas "Rudens sonāte" scenārija.

Sižeta centrālā persona ir izcila pianiste Šarlote (aktrise Baiba Broka), kura, viesojoties meitas ģimenē pēc septiņu gadu neredzēšanās, tiek konfrontēta ar pagātni un gadu gaitā samilzušām attiecībām ar abām meitām. Šarlote atzīstas, ka viņa vēl joprojām nejūtas pieaugusi. Viņai ir grūti savienot bērnu sevī ar pieauguša cilvēka pienākumiem. Bergmans ir teicis: “Bērns, kurš ir jebkurā no mums, īpaši mākslinieka psihē, ir visnemirstīgākais.” Filmā mākslinieci atveido Ingrida Bergmane – aktrise, kuras 100 gadu jubileju šogad atzīmē visā pasaulē.

Izrāde ir iespēja tuvplānā ieskatīties izcilas personības un viņa tuvinieku dzīvē un daudz ko saprast arī par sevi pašu – bez ilūzijām un pašpārmetumiem.

“Šis darbs man dod iespēju ielūkoties divās mazāk iepazītās pasaulēs. Pirmkārt, es pamazām iepazīstu un sāku izprast, cik atšķirīgas var būt skaņdarbu interpretācijas un ka izpildījums ir tiešā veidā atkarīgs no mūziķa personības. Ir ļoti aizraujoši klausīties, piemēram, Šopēna prelūdijas izcilu pianistu, topošu pianistu vai amatieru izpildījumā. Jo vairāk klausies, jo vairāk sajūti mākslinieku, kas aiz tā stāv. Otrkārt, šī ir mana pirmā sastapšanās ar Ingmaru Bergmanu. Interesanti, ka mēs vairāk balstāmies uz scenāriju, nemēģinot restaurēt filmā redzamo, bet meklējot savu veidu, kā izgaismot sarežģītās mātes un meitas attiecības,” norāda aktrise Baiba Broka.

Inga Tropa stāsta: “Izrādes mēģinājumu procesā es nemitīgi mācos – gan no režisores un kolēģiem, gan Ingmara Bergmana radītās pasaules tēliem un viņu sarežģītajām attiecībām. Šī ir mācībstunda, kas mani pilnveido, mudina nemeklēt vainīgos, būt atvērtai un mīlēt.”

Izrādes scenogrāfija – Austra Hauks, kostīmi – Jana Čivžele, kustības – Alise Putniņa, gaisma – Jānis Sniķeris. Lomās: Baiba Broka, Inga Tropa, Liena Šmukste un Ģirts Krūmiņš.

Izrādes iestudēšanas tiesības Ingmara Bergmana fonda vārdā izsniedzis Josef Weinberger limited, London. Biļetes uz iestudējuma izrādēm janvārī un februārī ir izpārdotas.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas