Jūlija beigās ikvienu aicina doties uz Āraišu svētkiem


28. jūlijā no plkst. 12.00 līdz plkst. 17.00 Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā norisināsies plašai sabiedrībai domāti Āraišu svētki "Kara vīrs no akmens laikmeta līdz šodienai"., stiprinot kultūrizglītojošas tradīcijas, jau ceturto gadu rīko Āraišu svētkus.


Tā kā šogad svētku galvenā tēma ir saistīta ar kara vīru, Latvijas Nacionālā muzeja arheologi un viņu kolēģi Latvijas arheologu plenēra ietvaros jau kopš 23. jūlija veidos ezerpils aizsargkonstrukcijas fragmentu, kura atklāšana notiks svētku laikā 28. jūlijā.


Pasākuma ietvaros būs iespēja piedalīties tradicionālo cīņu mākslu meistarklasē, vērot kaujas apli, kura ietvaros notiks divkauju sērija agro viduslaiku kategorijā, kā arī pārbaudīt savus spēkus un veiklību kaujas skrējienā. Pasākuma izskaņā redzēsim agro viduslaiku kaujas inscenējumu.


Zinātniskajos lasījumos Latvijas vadošie arheologi, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji stāstīs klausītājiem par karošanas tradīcijām, ieročiem, kaujām un mūsdienu karavīru tradīcijām. Lasījumu noslēgumā svētku dalībniekiem būs iespēja piedalīties arī diskusijā ar Latvijas Ģenerāļu kluba biedriem par latviešu karavīra vietu sabiedrībā.


Visas dienas garumā apmeklētājiem būs iespēja līdzdarboties un vērot norises "apdzīvotās" ezerpils mājiņas, pie kurām notiks aušana, vērpšana, koka priekšmetu grebšana u.c. seno amatu demonstrēšana. Būs iespēja iepazīties ar 27. kājnieku bataljona bruņojumu, tehnikas vienībām un lauku virtuvi. 214. Cēsu jaunsardzes vienības dalībnieki apmeklētājus iepazīstinās ar mācību aprīkojumu, šķēršļu joslām un citām aktivitātēm. Vienkoču parka dibinātāja Riharda Vidzicka vadībā būs iespēja vizināties vienkoču laivās pa Āraišu ezeru. Apmeklētājiem būs iespēja pielaikot viduslaiku tērpus un bruņas. Notiks Latvijas amatnieku gadatirgus.


Paši mazākie muzejparka apmeklētāji varēs piedalīties zīmējumu konkursā un uzzīmēt savu karavīru, kā arī būs iespēja piedalīties jauno arheologu skolā, kur iemērītos laukumos būs iespēja apgūt arheologu darba iemaņas, strādājot ar arheologu darbarīkiem.


Apmeklētājus ar seno deju soļiem priecēs "Cēsu Pils Vēsturisko deju studija", kas dibināta 2010. gadā, apvienojoties vēstures interesentiem, Cēsu pils gidiem un deju kolektīva "Sadancis" dejotājiem.


Koncertus sniegs tautas vērtes kopa "Dzieti" (ezerpilī) un pūtēju orķestris "Cēsis" (pilsdrupās).


Pasākuma norises atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Arheologu biedrība, Latvijas Republikas Zemessardzes 22. un 27. kājnieku bataljoni, 214. Cēsu jaunsargu vienība, Āraišu ezerpils fonds, Amatas novada pašvaldība, SIA "Venden" un "Vienkoču parks".


Āraišu arheoloģisko muzejparku veido 9.-10. gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta – ezerpils (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un tās rekonstrukcija, 14.-17. gs. viduslaiku pilsdrupas (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijas, kas izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā, ap 7 km no Cēsīm. Kopš 20. gadsimta 90. gadu sākuma to attīstīja kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju. Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi.


Ieejas maksa Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā: pieaugušajiem 2,00 LVL, skolēniem 0,50 LVL, studentiem un pensionāriem 1,00 LVL, ģimenes biļete 2,50 LVL.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas