Kā tik maza valsts kā Latvija spēj saglabāt savu kultūru?



Lai arī citiem Latvija var šķist vien nenozīmīga un neliela valsts kaut kur Ziemeļeiropā, tā ir bagāta ar dažādām tradīcijām un neparastu kultūras mantojumu. Latvija ir viena no trim Baltijas valstīm un lepojas ar savu dabu, cilvēkiem un it visu, kas atstāts mantojumā no senčiem. Latviešiem ir ļoti svarīgi godāt dažādas tradīcijas un ievērot senus likumus, kuri agrāk diktēja dzīvi. Lai gan paaudzes ir mainījušās, arī visjaunākā paaudze pazīst dažādas tradīcijas un piekopj tās, tāpat arī izbauda Latvijas kultūras objektus un vietas. Tas ir iepriecinoši, jo ne visur pasaulē cilvēki tur senās tradīcijas godā.

Māksla Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka latviešu tauta tiek uzskatīta par dziedātāju tautu. Dziesma un deja ir vienas no pirmajām lietām, kas nāk prātā runājot par latviešu kultūru. Dziesmu un Deju svētki, kas tiek svinēti ik pēc pieciem gadiem, ir iekļauti UNESCO mantojumā. Šajos svētkos piedalās ikviens - liels un mazs. Dziesmu un Deju svētki noteikti ir viens no iemesliem, kā latviešiem izdodas saglabāt savu kultūru - visi ir ieinteresēti piedalīties un lai piedalītos, nepieciešams būt dalībniekam kādā korī, ansamblī, orķestrī vai deju kolektīvā. Dalībnieki vairākus gadus trenējas tieši priekš Dziesmu un Deju svētkiem, un, kad pienāk īstais brīdis, parāda savas prasmes koncertos un skatēs. Turklāt, tie latvieši, kuri nepiedalās koncertos ar savu kolektīvu, visdrīzāk būs sastopami skatītāju rindās. Šie lielie svētki piesaista ikvienu. Protams, Dziesmu un Deju svētki nav vienīgais ar mākslu saistītais pasākums Latvijā. Kā piemin Latvia Travel, Latvijā notiek arī operas pasākumi, visdažādāko žanru mūzikas koncerti un pasākumi, kurus organizē muzeji. Gandrīz katru nedēļas nogali Latvijā iespējams atrast vietu, uz kuru doties un baudīt kādu kultūras pasākumu. Tā kā ir cilvēki, kuri uzņemas organizēt dažādas aktivitātes, ir arī cilvēki, kuri tās apmeklē un kultūra turpina dzīvot.

Daba, tradīcijas un modernā kultūra

Daba noteikti ir liela kultūras sastāvdaļa Latvijā, jo tā tiek gan apdziedāta, gan iekļauta tik daudzās tradīcijās un paražās. Šeit noteikti jāpiemin Līgo svētki jeb Jāņi, kas ir svinības par godu vasarai - dienas sāk palikt īsākas, bet naktis paliek garākas. Šajā 23. jūnija vakarā ir pieņemts kurt ugunskuru, kad saule pazudusi, un noturēt uguni līdz pat saullēktam. Protams, arī pašiem svinētājiem jāsagaida pirmie saules stari. Šie svētki daudziem latviešiem ir vismīļākie un tos caurvij ļoti daudz dažādas tradīcijas, kuras latvieši piekopj arī tagad un nodod tālāk saviem bērniem un mazbērniem. Saskaņā ar Latvia Travel, zināmākās tradīcijas Līgo svētkos ir dažādu puķu un zāļu plūkšana, vainagu veidošana no tām, lekšana pāri ugunskuram un papardes zieda meklēšana. Tiek novērots, ka arī tie latvieši, kas senlatviešu tradīcijas nezina, tāpat interesējas par tām un vēlas svinēt Jāņus tradicionālajā veidā. Šis arī ir iemesls, kā kultūru izdodas saglabāt un nodot tālāk - viss, kas ar to saistās ir tik fascinējošs, ka spēj sevī ieraut jebkuru. Ja kāds tomēr nepiekopj senās tradīcijas, tas noteikti ir vismaz vienreiz dzīvē par kādu no tām dzirdējis, jo tās ir sastopamas ik uz soļa. Lai gan senās tradīcijas un kultūras mantojums ir vieni no stūrakmeņiem Latvijas kultūrā, tie nav vienīgie, kas veido kultūru. Arī kas modernāks un jaunāks tiek iekļauts Latvijas kultūrā un palīdz to saglabāt tik dzīvu. Dažādas modernās tehnoloģijas, kas radītas un attīstītas Latvijā - mikrofoni, droni, kā arī dažādas latviešu interneta vietnes, piemēram, sludinājumu serveri un promo. Šīs modernās kultūras daļas noteikti ir svarīgas kultūras sastāvdaļas, bez kurām Latvijas kultūra nebūtu pilnīga.

Mediju materiāls
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas