No 3. novembra Rīgā un citur Latvijā kinoteātru repertuārā atrodama Kristas Burānes dokumentālā filma “Pasaka par tukšo telpu”, kas sešās kategorijās nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps”.
3. novembrī plkst. 18:00 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē notiks īpašais seanss ar filmas galvenā varoņa, latviešu scenogrāfijas meistara Andra Freiberga un filmēšanas grupas piedalīšanos, 6. novembrī notiks īpašs seanss Cēsīs.
Kinoteātros Splendid Palace un K.Suns uz lielā ekrāna filmu Pasaka par tukšo telpu varēs noskatīties jau šajā nedēļas nogalē. Cēsīs pirmais seanss būs 6. novembrī, 11. novembrī – Rīgas Kino Bizē, bet vēlāk filmu demonstrēs arī citur Latvijā.
Tuvākie seansi:
- Piektdien, 3. novembrī 18.00 Splendid Palace (tikšanās ar radošo grupu)
- Sestdien, 4. novembrī 17.40 K.Suns
- Svētdien, 5. novembrī 13.30 Splendid Palace, 17.40 K.Suns
- Pirmdien, 6. novembrī 19.00 K.Suns
- Otrdien, 7. novembrī 19.00 K.Suns
- Trešdien, 8. novembrī 16.15 Splendid Palace
- Piektdien, 10. novembrī 20.30 Splendid Palace (Lielā Kristapa konkursa skate, pirms seansa diskusija Radošas personības atainojums dokumentālā filmā)
- Sestdien, 11. novembrī 20.30 Kino Bize
- Svētdien, 12. novembrī 18.00 Kino Bize
- Pirmdien, 6. novembrī 18.30 Kino Cēsis (tikšanās ar režisori Kristu Burāni)
- Trešdien, 8. novembrī 16.30 Kino Cēsis
Filmā Pasaka par tukšo telpu izcilais latviešu scenogrāfs un pedagogs Andris Freibergs savu pašportretu rada uz skatuves kā izrādes Andris Freibergs scenogrāfiju. Viņš izspēlē sevi kā vietu, kurā gandrīz astoņdesmit gadus ir bijis laiks spožiem panākumiem, traģiskiem zaudējumiem, dzimšanai, nāvei un sapnim par ideālās tukšās telpas radīšanu, kura sevī ietvertu vienlaicīgi visu un neko, galu un sākumu.
Paralēli notiek arī retrospektīvās mūža izstādes būvniecība, kuras laikā atklājas ne tikai izcili mākslas darbi, bet arī viņa dzīves pagātnes notikumi, kuri tiek izstāstīti ar animācijas palīdzību.
Savukārt tagadne un nākotne tiek skatīta viņa studentu acīm, rādot paaudžu, skolotāja un skolnieku, tēva un bērnu attiecības. Šis stāsts risinās nāves ēnā, kura klājas pār filmas varoņa dzīvi kopš viņa dzimšanas. Un tomēr tā vienlaicīgi vēsta par prieku dzīvot un cerību nākotnei.
Filma saņēmusi sešas nominācijas Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps un nomināciju skaita ziņā ir līdere starp visām dokumentālajām filmām, kas atlasītas Lielā Kristapa konkursa skatei.
Filma Pasaka par tukšo telpu ir noslēdzošais darbs režisores Kristas Burānes filmu ciklā, kas veltīts izcilām Latvijas teātra personībām. Piektais Hamlets (2008) atklāj režisora Oļģerta Krodera personību, savukārt Māra (2014) ir veltīta režisorei Mārai Ķimelei.
Filmas Pasaka par tukšo telpu pirmizrāde notika Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) ietvaros septembrī; šī bija vienīgā Latvijas filma Riga IFF konkursā un jau tūlīt pēc pirmizrādes saņēma slavinošas kinokritiķu un skatītāju atsauksmes:
“Nekautrējos atzīties, ka no mana subjektīvā viedokļa festivāls kulmināciju piedzīvoja trešdienas, 13. septembra, vakarā līdz ar Kristas Burānes dokumentālās filmas Pasaka par tukšo telpu pirmizrādi."
- Kristīne Matīsa / Kultūras Diena
“Kristas Burānes filma Pasaka par tukšo telpu latviešu dokumentālajā kino atgriež izcilību. Filma domās iemājo ilgi un uz palikšanu.”
- Kristīne Simsone / IR
“Patika asprātīgā retorika, arī vizuāli interesants darbs, jo integrēta arī animācija. Nenoliedzami, arī grūts darbs, jo nav viegli uzņemt filmu par cilvēku, kurš nemaz nevēlas runāt.”
- Viktors Freibergs / Ieva
“Caur oriģināli un ietilpīgi izmantotiem audiovizuālās izteiksmes līdzekļiem Krista Burāne veiksmīgi pārvar skarto tēmu smagumu – stāsti savijas kopā skaistā un pilnīgā pasakā.”
- Ieva Viese-Vigula / Satori
“Sen nebija bijis tā, ka pilnīgi noķer to sajūtu uz ekrāna, šķiet, ka nolasi to cilvēku. Vienlaikus ir runāts par visām viņa dzīves šķautnēm, lietas nav noklusētas, bet tas viss ir izdarīts smalki, ļoti korekti, cieņpilni un vienlaikus ļoti precīzi. Ar to pēcgaršu dzīvoju ilgi.”
- Lauma Spridzāne, žurnāla SestDiena galvenā redaktore / Pastaiga
Studijā VFS Films tapušās filmas komponists ir Reinis Sējāns, mākslinieks un šim stāstam tik nozīmīgās animācijas autors Toms Burāns sadarbojies ar leļļu mākslinieku Mārtiņu Rozenfeldu un kostīmu mākslinieci Inetu Urtāni. Īpaši atzinīgus vārdus pats filmas varonis Andris Freibergs veltījis operatoriem Valdim Celmiņam un Jānim Šēnbergam.
Foto: Publicitātes