Koncertsērijas “Personīgi” gadu noslēgs ar Vīnes klasiku un diviem baltiešu jaundarbu pirmatskaņojumiem



Svētdien, 11. decembrī plkst. 15.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” koncertsērijas “Personīgi” gada noslēgumā izskanēs īpaša vokālās kamermūzikas programma, kuru veidojusi smalkās soprāna balss īpašniece Gunta Gelgote kopā ar flautistu Giedrjusu Gelgotu (Giedrius Gelgotas) un Latvijas izcilākajiem kamermūziķiem – čellistu Ēriku Kiršfeldu un pianisti Hertu Hansenu. Koncertā klausītāji varēs baudīt gan Vīnes klasiķu vokālo un instrumentālo kamermūziku, gan baltiešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumus.

Veidojot šo koncertprogrammu, Gunta Gelgote savienojusi ikviena mūziķa radošā ceļa pamatlicēju, mūzikas dižgaru Jozefa Haidna un Ludviga van Bēthovena daiļradi ar savas identitātes saistošu komponistu skaņdarbiem, atklājot dziedātājas saikni ar dzīvi Latvijā un Lietuvā.

“Līdzās tādām klasiskām vērtībām kā Haidna un Bēthovena instrumentālā kamermūzika, koncertā būs iespēja klausīties šo abu Vīnes klasiķu maz dzirdētās, taču absolūti apburošās un izcilās dziesmas balsij ar klavierēm. Papildus šai programmai vēlējos pievienot arī sev tuvu Baltijas valstu komponistu daiļradi. Santa Bušs radījusi darbu duetam – man un Giedrjum, savukārt Andrjus Šuris šim koncertam uzrakstījis darbu visu četru mūziķu sastāvam,” par programmu atklāj Gunta Gelgote.

Programmā pirmo reizi izskanēs latviešu laikmetīgās mūzikas komponistes Santas Bušs speciāli šai programmai un Guntai un Giedrjum Gelgotiem radītais skaņdarbs “Lacuna” balsij un flautai ar vācu mistiķes Hildegardes fon Bingenas tekstiem. Sapņaini dvēseliskās noskaņas klausītājus turpinās valdzināt arī mūsdienu lietuviešu klasiķa Aļģirda Martinaiša (Algirdas Maritnaitis) kantāte “Ceļš un ceļotājs” (Kelias ir keleivis) soprānam, flautai, čellam un klavierēm.

Koncertu noslēgs latviešu komponista Mārtiņa Viļuma bijušā studenta, jaunās paaudzes lietuviešu komponista Andrjusa Šurisa (Andrius Šiurys) jaundarbs “Modinātāju uzstādot” soprānam, flautai, čellam un klavierēm ar Rimvīda Stankevičus dzeju, apvienojot visu četru mūziķu sastāvu. Jāteic, ka šī būs īpaša klausīšanās pieredze, ņemot vērā komponista muzikālajai valodai raksturīgās sirreālisma tēmas.

Tradicionāli “Lielā dzintara” koncertsērijai “Personīgi” – visiem apmeklētājiem pēc koncerta 2. stāva galerijā būs iespēja satikties ar mūziķiem neformālā gaisotnē, lai aprunātos par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem. Pēckoncerta sarunas atbalsta mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR Latvija”.

Koncertu “Gunta Gelgote. Vīnes klasiķi un baltieši” ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

Gunta Gelgote vokālo mākslu studējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. Dziedātāja regulāri uzstājas Lietuvas Nacionālajā Operas un baleta teātrī, Ģintara Rinkēviča vadītajā Viļņas Pilsētas operā, kā arī Latvijas Nacionālās operas un baleta namā. Kā soliste muzicējusi ar dažādiem orķestriem, savukārt kamermūzikā sadarbojusies ar Kristīni Adamaiti un Arti Sīmani, Hertu Hansenu, Aldi Liepiņu, Ēriku Kiršfeldu, Aiju Kuzmani. Gelgote bieži piedalās mūsdienu mūzikas atskaņojumos, viņai arī veltīti vairāki jaunās mūzikas opusi. 2009. gadā saņēmusi Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada debija”.

Giedrjus Gelgots ir Lietuvas Nacionālās operas un baleta teāra orķestra flautists. Papildus darbam orķestrī, regulāri sniedz koncertus kā solists, kā arī uzstājas kopā ar viņa dibināto Sv. Kristofera kvintetu (Šv. Kristoforo orkestrais), Lietuvas flautu kvartetu, Sv. Kristofera kamerorķestri un dažādām citām kamermūzikas grupām. Giedrius Gelgots ir arī Britu flautu biedrības (British Flute Society) biedrs. Bijis laureāts vairākos starptautiskos konkursos Eiropā, to skaitā kopā ar Svētā Kristofera kvintetu ieguvis 1. vietu un speciālbalvu Anrī Tomasi Starptautiskajā pūšaminstrumentu kvintetu konkursā Marseļā.

Ēriks Kiršfelds ir Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars, bijis ilggadējs Kremerata Baltica čellu grupas koncertmeistars kopš orķestra dibināšanas. Regulāri spēlē Sinfonietta Amsterdam. JVLMA docētājs.

Ieguvis Lielo mūzikas balvu 2009. gadā par izcilu darbu ansamblī. Aktīvi koncertē gan kā solists, gan dažādos kameransambļos. Veicis daudzus ieskaņojumus Latvijas Radio. Spīķeru stīgu kvarteta dalībnieks. Ierakstu nama Wergo paspārnē Spīķeru kvartets ieskaņojis visus Pētera Vaska stīgu kvartetus divos kritiķu atzinīgi novērtētos tvartos.

Herta Hansena ir aktīvi koncertējoša pianiste, dažādu kamermūzikas projektu dalībniece, JVLMA asociētā profesore. Viņa ir sadarbojusies ar dziedātājiem Ievu Paršu, Elīnu Šimku, Rihardu Milleru, Armandu Siliņu. Uzticami saspēles partneri ir bijuši vijolnieks Sandis Šteinbergs, altiste Andra Dārziņa un čellists Ēriks Kiršfelds. Viņa muzicējusi kopā arī ar Ingu Sunepu, Andri Paulu, Maksimu Novikovu, “Sinfonietta Rīga” pūtēju kvintetu, Rīgas saksofonu kvartetu un daudziem citiem. Ar Hansenas līdzdalību ir pirmatskaņoti Santas Ratnieces, Mārītes Dombrovskas, Paula Dambja, Rutas Paideres jaundarbi. 2013. gadā Herta Hansena saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas