Lai apturētu jaunā finansējuma sadales modeļa ieviešanu, pedagogi rīkos piketu pie SaeimasLai apturētu jaunā finansējuma sadales modeļa ieviešanu, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Padomes ārkārtas sēdē tika lemts 16. jūnijā plkst.12.00 pie Latvijas Republikas Saeimas ēkas rīkot piketu, pieprasot tikšanos gan ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, gan ar Saeimas prezidija locekļiem un nozares ministriem. Piketā aicināti piedalīties gan LIZDA biedri, gan pedagogi, kuri pagaidām nav izlēmuši pievienoties arodbiedrībai. Tāpat arī visi pedagogu atbalstītāji, skolēni, viņu vecāki un ģimenes.

Šodien LIZDA Rīgas pašvaldībai iesniegs pieteikumu par protesta akcijas-piketa rīkošanu ar vairākiem tūkstošiem dalībnieku.

Vakar notikušajā LIZDA Padomes ārkārtas sēdē tika diskutēts par arodbiedrības iebildumiem noteikumu projektā “Kārtība, kādā aprēķina un sadala valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksai pašvaldību vispārējās izglītības iestādēs un valsts augstskolu vispārējās vidējās izglītības iestādēs”.

Argumentējot LIZDA lēmumu “iziet ielās”, arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga uzsver: “Ministrijas izstrādātā naudas pārdales reforma iet pretrunā ar politiķu iepriekš lemto. Jaunās pārmaiņas, ko mums piedāvā ministrija, ir nekonsekventas. Tas attiecas gan uz bāzes summu no kuras tiks rēķināts algas pielikums, gan uz koeficientiem, kas tiks piemēroti pedagogu algām. Turklāt ministrija manipulē ar cipariem, uz papīra solot finansējuma pieaugumu par vairāk kā 8%, taču praksē ieviešot 2.5% pieauguma griestus. Tas nozīmē, ka algu pieauguma, kāds tika solīts iepriekš un ar kādu mēs rēķinājāmies, nebūs. Atbildīgā ministrija mūs nesadzirdēja saskaņošanas sanāksmēs, neņēma vērā mūsu iebildumus, tādēļ ir pienācis laiks iziet ielās un runāt vēl skaļāk. Politiķi nepilda iepriekš solīto, lai gan galvenais, ko mēs pieprasām, ir konsekvence, doto solījumu pildīšana un iespēja prognozēti rēķināties ar situācijas attīstību nākotnē.”

I. Vanaga arī pauda, ka, piedāvājot reformas, politiķiem būtu jāpieņem lēmumi, kas veicinātu pedagoga profesijas prestižu, lai tostarp mazinātu milzīgo vakanču problēmu nozarē. Taču patreiz, pēc arodbiedrības līderes teiktā, notiek pretējie procesi, tādēļ pedagogiem ir jāķeras pie radikālākas savu interešu aizstāvības.

Paralēli prasībai apturētu jaunā pedagogu atalgojuma finansēšanas sadales modeļa ieviešanu, LIZDA organizētajā piketā tiks aktualizētas arī citas līdz šim vairākkārt izteiktās pedagogu prasības, proti, darba slodzes sabalansēšana pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem ar ne vairāk kā 30 kontakstundām nedēļā pie 40 darba stundu slodzes; tāpat arī darba slodzes sabalansēšana vispārizglītojošos skolu pedagogiem ar ne vairāk kā 60% kontaktstundu nedēļā.

Foto: LIZDA

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas