Laikmetīgās dejas aizsācēji un iesācēji veido unikālu kustību izrādi – spēli



Šī gada 11. un 12. martā koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” pirmizrādi piedzīvos horeogrāfes Ramona Galkinas laikmetīgās dejas izrāde “Aizsācēji un iesācēji”. Izrādē piedalās divu Latvijas laikmetīgās dejas paaudžu dejotāji. Šo divu mākslinieku grupu satikšanās uz vienas skatuves simboliski aptver laikmetīgās dejas ainavu no tās aizsākuma līdz šodienai.

Raksturojot izrādi, varam iztēloties divas, ar necaurredzamu papīra sienu savstarpēji atdalītas telpas kur, neredzot vienai otru, vienlaikus darbosies divas dejotāju grupas. Vienā pusē – “aizsācēji”, otrā – “iesācēji”. Dejas izrādē darbosies “aizsācēji” – Olga Žitluhina, Ilze Zīriņa, Inga Raudinga, Vilnis Bīriņš – pazīstami dejas mākslinieki, kuri ar savu darbību 90. gados aizsākuši laikmetīgās dejas kustību Latvijā un turpina darboties dejā, un “iesācēji” – jaunie dejotāji Dita Andersone, Poļina Filippova, Lelde Kuzņecova, Lauris Limbergs, Anna Marija Puķe, Rūdis Vilsons – LKA bakalaura studiju programmas “Laikmetīgās dejas māksla” 2. kursa studenti. Izrādes mūzikas autore un izpildītāja Laima Jansone, iesaistīti tādi mākslinieki kā scenogrāfe un tērpu māksliniece Anna Heinrihsone, izrādi producē LKA Radošās darbības centrs, Patrīcija Kolāte.

Izrāde ir kā spēle, kurā nav jābūt uzvarētājiem vai zaudētājiem, kurā katram ir savs spēks un izaicinājums, spēle, kur visi iesaistītie savā daudzveidībā vai līdzībā ir viens otra turpinājums, atbalsts, papildinājums, ierobežojums, izaicinājums, atskaites punkts vai iedvesmas avots.

Horeogrāfe Ramona Galkina, raksturojot izrādes ieceri, komentē: “Veidojot risinājumus hierarhijas maiņai, nonācām pie spēles elementu izmantošanas. Man svarīgākais radošajā procesā ir ļaut izpausties dejotāju individualitātēm un savstarpējai sadarbībai, kur viņu piedāvājums un izvēle ir vissvarīgākā. Viņu personības un izpausme ir tas, kas izrādē veido laikmetīgās dejas ainavu, savukārt es kā horeogrāfe organizēju, vadu procesu un šos piedāvājumus ietveru izrādes formā. Šis uzstādījums nojauc sākotnējo priekšstatu par divām atšķirīgām paaudzēm, bet fokusē izrādi uz laikmetīgās dejas pasaules daudzšķautņainās dabas iezīmēšanu.” Izrāde ir idejas autores un horeogrāfes Ramonas Galkinas Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslinieciskās jaunrades darbs.

Izrādi varēs skatīt “Koka Rīga” telpās (Krāsotāju ielā 12, Rīgā) sestdien, 11. martā plkst. 18.00 un svētdien, 12. martā plkst. 15.00 un 18.00. Biļešu cena: pieaugušajiem – EUR 12,00, skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 6,00. Biļetes uz izrādi var iegādāties: ticketshop.lv vai pirms pasākuma. Vietu skaits ierobežots.

Izrāde tapusi ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Sadarbības partneri: deju studija “Ritms” un koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga”.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas