Lāsmas Kugrēnas un Voldemāra Šoriņa jubileju izrāde Nacionālajā teātrī


Šodien, 20. septembrī Latvijas Nacionālajā teātra Aktieru zālē notiks pirmizrāde režisora Mihaila Kublinska iestudētajam Leldes Stumbres darbam "", kas ir veltījums Lāsmai Kugrēnai un Voldemāram Šoriņam viņu jubilejas gadā.


Tā ir sadzīviska komēdija par izteikti nesadzīvisku tēmu – kādas mākslinieces spožums un posts, viņas miesai sasniedzot krietnus brieduma gadus, bet viņas garam esot nepieradināmi jaunam un mīlestības alkstošam. Tijas Aumales dzīve ir tikpat spilgtam krāsām mālēti kā viņas darbi.


" Man galvenais, ja tā var teikt, virsuzdevums ir par kultūras, mākslas vietu šodienas Latvijā. Vai valsts ir spējusi sagādāt nepieciešamos apstākļus mūsu izcilo, patieso mākslinieku radošam darbam... Izrādi veidoju ar apziņu, kā dzīvot, ja dzīvo, nevis eksistē, izdzīvo kaut kā...Lugā saduras ļoti pretēji slāņi: biznesa un mākslas pasaules cilvēki. Katram ir sava domāšana, katram it kā sava taisnība, bet gandarīti nav ne vieni, ne otri.


Izrāde ir arī par mirkli, ko vēlas izdzīvot ikviens, par savstarpējām attiecībām, par to, ka ikviens vēlas, lai uzklausa viņu, ieklausās viņā. Par vēlmi izrunāt to, kas tevi strēdzis varbūt gadiem, par to, lai tā rezultatā tu vēl dziļāk nenoslēgtos pats sevī. Un kā neaicināta pūcīte neierastos Depresija.


Un tad ir šis Ercena jautājums... Kas viņš ir? Vai reāls, vai nē? Es negribu nekādas mistikas. Bet tā arī nevaru pateikt vai viņš ir tēls, kurš spēlē lomu, vai kas cits... Bet katalizators viņs ir. Šo jautājumu es atstāju atklātu. Un jaunajam Jānim Āmanim tas ir ārkārtīgi grūts uzdevums, "stāsta režisors Kublinskis.


Leldes Stubres "Mī…mālēt" ir viena no pagājušajā gadā Nacionālā teātra organizētā oriģināllugu konkursa uzvarētājām. Tobrīd ar nosaukumu "Bilde". Kā ierasts Leldes Stumbres lugās, centrā ir spēcīga pretrunu plosīta personība. Šoreiz tā ir māksliniece Tija Aumale, viņas spožums un posts, miesai sasniedzot krietnus brieduma gadus, bet viņas garam esot nepieradināmi jaunam un mīlestības alkstošam. Mākslinieces dzīve ir tikpat spilgtam krāsām mālēta kā viņas darbi. Izrāde būs arī par mākslas un kultūras vietu mūsdienu sabiedrībā.
Citās lomās - Evija Skulte un Jānis Āmanis.


Izrādes scenogrāfiju veidojis Aigars Ozoliņš, kurš scenogrāfijā izmanto arī Evijas Ķirsones gleznu reprodukcijas, kostīmus veidojusi māksliniece Liene Rolšteina,gaismu māksliniece Baiba Sīmane - Ambaine, muzikālo noformējumu komponists Valdis Zilveris.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas