Latviešu mākslinieku darbi izstādīti starptautiskā izstādē Igaunijā

No 30. jūnija līdz 2. septembrim Igaunijas Lietišķās Mākslas un Dizaina muzejā būs skatāma izstāde Mūsu metamorfās nākotnes. Dizains, tehniskā estētika un eksperimentālā arhitektūra PSRS. 20. gs. 60.-80. gadi, kurā apmeklētājiem būs iespējams aplūkot tādu mākslinieku kā Māra Ārgaļa, Jāņa Krieva, Valda Celma un Artūra Riņķa darbus. Izstāde tapusi sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas centru, ar tā iniciētā starptautiskā sadarbības projekta Atsedzot neredzamo pagātni ar Eiropas Savienības programmas Kultūra 2007-2013 atbalstu.


Izstāde Mūsu metamorfās nākotnes iepazīstina ar vizionārajiem projektiem padomju arhitektūrā un mākslā pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, kuru ieceres saistījās ar jaunās un ideālās dzīves vides produkciju, kas būtu viegli adaptējama lietotāju mainīgajām vajadzībām. Šo projektu mērķis bija apvienot jaunākās tehnoloģiskās inovācijas ar jaunu konceptu par cilvēku kā aktīvu komponentu tajos.


Bieži vien mākslinieki, savus darbus radot ar sociālistu valsts subsidētu izpētes institūtu un centru atbalstu, tik un tā piedāvāja alternatīvas dominējošiem virzieniem ēku celtniecībā un urbānajā dizainā, kā arī paredzēja nākotni, kurā mobilitāte un pārsteiguma moments ieņems vadošās pozīcijas. Šie darbu piemēri nereti pieprasīja dizaina un arhitektūras sfēras paplašināšanos, kas ietvēra pāreju no vienkāršu objektu radīšanas uz veselu vides (un dzīvesveida) maiņu.


Izstādē iespējams apskatīt šādu mākslinieku un arhitektu darbus: Māris Ārgalis, Igors Berezovskis, Valdis Celms, grupa Kustība, Aleksandrs Jermolajevs, Tīts Kaljundi, Vjačeslavs Koļeičuks, Vitālijs Komars un Aleksandrs Melamids, Jānis Krievs, Kārels Kurismā, Leonhards Lapins, Vjačeslavs Loktevs, Eugenijs Miliūns, Andrejs Monastirskis, grupa NER, Ļevs Nusbergs, Jiri Okas, Artūrs Riņķis, Sirje Runge, Jurijs Soboļevs, Jurijs Rešetņikovs un Jurģis Vroblevičs.


Izstādes Mūsu metamorfās nākotnes. Dizains, tehniskā estētika un eksperimentālā arhitektūra PSRS. 20. gs. 60.-80. gadi kuratori ir Andress Kurgs un Mari Lānemetsa no Igaunijas Mākslas akadēmijas, iekārtojuma autori - Indreks Sirkels, Kooperative für Darstellungspolitik; Jesko Fecers, Anita Kaspara, Andreass Millers. Izstādes sponsori ir Eiropas Savienības programma Kultūra, Igaunijas Kultūras Fonds, Igaunijas Mākslas Akadēmija, Igaunijas Kultūras ministrija, BTA Insurance, Akzo Nobel Baltics, kā arī Re-Board powered by Lexplast.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas