Latviešu tēlnieki iegūst Krievijas kausu


Latviešu tēlniece Inese Valtere-Ūlande un, šeit dzīvojošais, lietuviešu mākslinieks Donats Mockus uzvar atklātajā Krievijas sniega skulptūru veidošanas čempionātā (Кубок России) – saņemot "zeltu", par skulptūru "Klusā lūgšana". Savukārt, trešās vietas godpilno "bronzu", iegūst otra latviešu komanda Аgnese Rudzīte-Kirillova, Аnatolijs Kirillovs un Aleksejs Geiko par darbu "Ideja".


Trešais Krievijas atklātais sniega skulptūru veidošanas čempionāts "Зимний вернисаж - 2013" (Ziemas vernisāža-2013) notika no 12. līdz 18. janvārim Permā, kas ir "Krievijas kauss" un kultūras olimpiāde "Soči-2014", ieskandinot Permas 290 gadu jubileju. Krievijas ziemas mākslas čempionāts "Ziemas vernisāža-2013" sadalīts divās daļās, pirmajā sniega skulptūru konkurss Permā, bet otrā Ledus skulptūru konkurss novembrī par godu Ziemas olimpisko spēļu lāpas iedegšanas stafetei Salehardā Jamalas pilsētā.


Ineses un Donata darbā "Klusā lūgšana" atainota vecmāmiņa tautas tērpā, kas sakrustojusi rokas lūgšanā par nelielu mājiņu saltajā ziemā.


Kā izsakās paši mākslinieki – Vēlējāmies uz tālo Krievijas nostūri aizvest kaut mazu daļiņu latviešu sirds siltumu. Lai saltais sniegs spētu to izstarot. Kur un kad ir mājīgi un silti? Atceroties bērnību, nāk prātā lauku mājas un mīļā vecmāmiņa, kura sagaida ar siltiem pīrāgiem. Šeit it kā apstājies laiks, ir silti un omulīgi. Mākslinieku tandēms, ļauj katram pašam interpretēt, kāpēc vecmāmiņai uz ausīm ir austiņas. Varbūt tur skan lūgšana? Varbūt, lai koncentrētos un atslēgtos no pasaules trokšņiem, klusumā raidītu savu lūgšanu augstākiem spēkiem.


Trešās vietas skulptūrā "Ideja", attēlota jauka, piemīlīga sievietes seja ar agresīvu haizivs tēlu galvā. Šāda alegorija norāda uz to, ka ne vienmēr jauka izskata galvās rodas arī tikpat jaukas idejas, un redzamā forma ne vienmēr atbilst iekšējai pasaulei.Alpha


Čempionāta ietvaros, atklājot Permas pilsētas jubilejas gadu, notika arī 2 reiz 3 metru sniega izciļņu veidošanas zibens turnīrs. Uzreiz pēc festivāla atklāšanas ceremonijas, 12. janvārī, katra komanda izlozēja savu darba virsmas vietu uz jau sagatavotiem sniega kubiem, uz kuriem, vienas stundas laikā, bija jāataino kāds šo pilsētu raksturojošs skats. Skatītāju simpātijas balsojuma rezultātā, arī šajā zibens turnīrā 1.vietu ieguva Inese un Donats.


Pirms konkursa, festivāla nolikumā vēstīts, ka uzvarētājiem tiks piešķirts čempiona tituls – Krievijas kauss, bet, ja uzvarēs Krievijas pārstāvji, tad viņi iegūs arī oficiālās tiesības pārstāvēt valsti citās starptautiskajās sacensībās un pasaules čempionātā.


Dotajā brīdī Inese un Donats gatavojas Jelgavas ledus skulptūru festivālam, kurā, līdztekus pasaules labākajiem ledus skulptoriem, abi startēs vienā komandā, kā arī apņēmušies izgatavot Koskenkorva ledus bāru.


Kā jau ziņots, no 8. līdz 10. februārim Jelgavā, Uzvaras parkā notiks vērienīgākais ledus skulptūru festivāls 15 gadu pastāvēšanas vēsturē. Pretojoties gravitācijas spēkiem – Uzvaras parks Jelgavā pārvērtīsies par ledus planētu, izdzīvojot kosmiskus multimediālus priekšnesumus, kuri tiks papildināti ar oriģinālām uguns, gaismas un video instalācijām. Jelgavas festivālā piedalīsies 30 pasaulē atzīti mākslinieki no 10 valstīm – Krievijas, Bulgārijas, Ukrainas, Francijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Lielbritānijas un ASV. Konkurence solās būt īpaši sīva, jo lielākā daļa no māksliniekiem ir dažādu festivālu pirmo godalgu ieguvēji. Tāpat šogad palielināsies ledus skulptūru mērogi, jo katram dalībniekam tiks piešķirts daudz vairāk ledus, kopumā vairāk kā 60 tonnas Latvijā ražota kristāldzidra pārtikas ledus. Skatītāju vērtējumam ledus slidkalniņi, bāri, vairāk kā 50 ledus darbi tiks prezentēti no 8. februāra.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas