Latvijā notiks Eiropas putnu vērošanas dienu pasākumi


Patlaban intensīvi notiek gājputnu došanās uz ziemošanas vietām, tādēļ nākamnedēļ, 6. oktobrī un 7. oktobrī, jau tradicionāli tiks rīkotas Eiropas putnu vērošanas dienas "EuroBirdwatch12", kas notiks arī Latvijā. Šoruden Latvijā būs sarūpēti 20 bezmaksas pasākumi – 16 putnu vērošanas ekskursijas un četras putnu barotavu veidošanas darbnīcas."BirdLife International" partneri no 40 Eiropas un Centrālāzijas valstīm aicina cilvēkus rudenī vērot putnus un uzklausīt interesantus faktus par putnu migrāciju un draudiem, kas tos sagaida ceļojuma laikā.


"Mūsu ilggadējās sadarbības pamatā ir vēlme Latvijā fiksēt un veicināt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanos. Putnu vērošana nav tikai izklaide vai iespēja kopīgi atpūsties. Tai ir būtiska nozīme izglītības procesos, un, līdzīgi kā mūsu uzņēmumā sāktā putnu un retu augu monitorēšana, ļauj iegūt datus, kas tālāk izmantojami skolu un augstskolu pētniecības projektos," norādīja "Cemex" vides projektu vadītāja Santa Kļava.


Gājputnu sugām piemērotu ligzdošanas vietu eksistence ziemeļos, saglabātas migrācijas pieturvietas un atbilstošas dzīvotnes ziemošanas reģionos ir vitāli svarīgas. "EuroBirdwatch12 "mērķis ir veicināt informētību par putnu migrācijas skaistumu un tās galvenajiem varoņiem – putniem.


Eiropas putnu vērošanas dienas ir ikgadējs pasākums, kas ietver simtiem aktivitāšu dažādās valstīs. Putnu novērošanas vietās novērotie putni, kā arī cilvēku skaits, kas piedalījies pasākumā, tiek saskaitīti, un nacionālās organizācijas sniedz par tiem informāciju Eiropas centram. Iepriekšējā gadā Eiropas putnu dienu laikā 80 000 cilvēku no 38 valstīm vienas nedēļas nogales laikā novēroja aptuveni 5 miljonus putnu. Savukārt Latvijā vairāk nekā 550 dalībnieku kopā reģistrēja 163 dažādas putnu sugas un kopskaitā 139 487 putnus.


Eiropas putnu vērošanas dienu laikā 6. oktobrī tiks rīkota ekskursija "Putnu rudens migrācija Rīgā", Ķemeru nacionālais parks rīkos putnu vērošanas ekskursiju uz Kaņiera ezeru, Dunduru pļavām un Slampes laukiem, kā arī tiks piedāvāts Zosu skaitīšanas vakars. Notiks putnu vērošana Litenē, Gulbenes novadā, dabas liegums "Lubānas mitrājs" piedāvās putnu vērošanas ekskursiju "Apkārt Lubāna ezeram", Rēzeknes novadā, Papes dabas liegums rīkos migrējošo putnu vērošana Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Papes putnu stacijā, Rucavas novadā.


Slīteres nacionālais parks piedāvās putnu vērošana Kolkasragā, Dundagas novadā, putnu vērošana notiks arī Sātiņu zivju dīķos, Saldus novadā, putnu vērošanas ekskursijas notiks Randu pļavās, Salacgrīvas novadā, putnu vērošanas pārgājiens notiks Sedas purvā, Strenču novadā, bet putnu barotavu gatavošanas darbnīca notiks Varakļānu pils parkā un Ķemeru nacionālajā parkā.


Aktivitātes turpināsies arī nākamajā dienā, kad varēs piedalīties ekskursijās "Putni jūrmalā", "Putnu rudens migrācija Rīgā", varēs doties putnu vērošanas ekskursijā uz Kaņiera ezeru, Dunduru pļavām un Slampes laukiem, kā arī putnus varēs vērot, dodoties pastaigā pa Liepāju.


Notiks arī putnu vērošana no "Cemex" putnu vērošanas torņa pie Kaņiera ezera, Engures novadā, tiks rīkota putnu vērošana Sitas-Pededzes pļavās, Gulbenes novadā, bet putnu barotavu gatavošanas darbnīcas darbosies Līgatnes dabas takās un Ķemeru nacionālajā parkā.


Ar gaidāmajiem Eiropas putnu vērošanas dienu pasākumiem var iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā "www.daba.gov.lv" un Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā "www.lob.lv".

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas