Latvija “Oskara” balvai izvirza Jura Kursieša filmu “Modris”Nu jau astoto reizi arī Latvija izvirzījusi savu filmu, kas var piedalīties sacensībā par nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars”. Nacionālā Kino centra izveidotā ekspertu komisija 17. septembrī lēmusi, ka tā būs režisora Jura Kursieša debijas spēlfilma “Modris”.

Atbilstoši ASV Kinoakadēmijas balvas nolikumam, uz nomināciju kategorijā Labākā ārzemju filma / Best Foreign Language Film Award šogad varēja pretendēt divas Latvijas spēlfilmas, abas 2014. gada Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps bija nominētas balvai par labāko debiju – “Izlaiduma gads” (rež. Andris Gauja) un “Modris” (rež. Juris Kursietis).

Lēmumu pieņēma Nacionālā Kino centra izveidotā profesionālu ekspertu komisija – NKC vadītāja un kinokritiķe Dita Rietuma, kinorežisors un teorētiķis Jānis Putniņš, Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes locekle un kinomāksliniece Ieva Romanova, Kultūras ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš (neklātienē), kino žurnāliste un žurnāla Kino Raksti galvenā redaktore Kristīne Matīsa un filmu producents Roberts Vinovskis. Komisijas darbu vadīja kinozinātņu maģistre un Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus, viņa arī paziņoja medijiem komisijas vienbalsīgo lēmumu par filmas “Modris” izvirzīšanu.

Latvijas, Grieķijas un Vācijas kopražojuma filma Modris balstīta uz patiesiem notikumiem, tā stāsta par jauna puiša konfliktu ar māti un šī konflikta dramatiskajām sekām. Filma saņēmusi balvas starptautiskos festivālos un Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps 2014. gadā (septiņas nominācijas un balva par labāko debiju). Oskara balvas komisija vienprātīgi slavēja jaunā, neprofesionālā aktiera Kristera Pikšas darbu galvenajā lomā, arī filmas viengabalaino stilistiku un nepastarpināto saistību ar realitāti. Filmu veidojusi starptautiska komanda – kopā ar Juri Kursieti, kurš kinoizglītību ieguvis Anglijā, pie filmas strādāja poļu operators Bogumils Godfrejovs, grieķu montāžas režisors Jorgos Mavropsaridis un citi.

Šobrīd filma “Modris” Baltijas skatītājiem pieejama interneta nomā vimeo.com jebkurā laikā un uz jebkuras datorierīces HD kvalitātē, bet pirms Ziemassvētkiem tā tiks izdota DVD formātā platformas Best Baltic sērijā Latvijas filma.

Šogad pirmoreiz Latvijai ir pat divas filmas, kas var sākt cīņu par ASV Kinoakadēmijas balvām – uz Oskara nomināciju kategorijā Labākā īsfilma pieteikumu līdz 1. oktobrim var iesniegt arī filma Kastrāts kuilis, kuru režisējuši brāļi Raitis un Lauris Ābeles. Šī filma 2015. gada martā izpelnījās Grand Prix Tamperes starptautiskajā īsfilmu festivālā (Somija), kas ietilpst ASV Kinoakadēmijas izveidotajā prestižo festivālu sarakstā – uzvara šādā festivālā nozīmē automātisku kvalifikāciju pirms-Oskaru sacensībai.

88. “Oskara” balvas pasniegšanas ceremonija, kurā godinās labākos 2015. gada kinodarbus, notiks 2016. gada 28. februārī Losandželosā, nominantus paziņos 2016. gada 14. janvārī.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas