Latvija Parīzē. 1925., 1937.


No 2012. gada 26. maija līdz 5. augustam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) būs skatāma izstāde „Latvija Parīzē. 1925., 1937.”, veltīta Latvijas dalībai Pasaules Dekoratīvās mākslas un moderno tehnoloģiju izstādēs Parīzē, Francijā 1925. un 1937. gadā.


Latvija bija vienīgā no Baltijas valstīm, kas piedalījās plašajā Parīzes 1925. gada skatē L’Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes, savukārt 1937. gada izstādei L’Exposition internationale des arts et techniques dans la vie moderne, kurā Latvija startēja ar atsevišķu ekspozīciju kopējā Baltijas valstu paviljonā, šogad ir nozīmīgais 75. jubilejas gads (Baltijas paviljons tika atklāts 1937. gada 17. jūnijā).


Latvijas piedalīšanās abās skatēs bija drosmīgs un ļoti nozīmīgs solis Latvijas valsts un tās sasniegumu popularizēšanā starptautiskajā mērogā – vēstures un kultūras tradīciju, mākslas, grāmatniecības, kā arī rūpniecības ražojumu jomā. Abās izstādēs Latvija tika atzinīgi novērtēta un guva lielus panākumus. Par to liecina gan atsauksmes presē un privātajā sarakstē, gan ievērojams skaits saņemto apbalvojumu.



Jāakcentē, ka šī ir pirmā abiem svarīgiem notikumiem veltītā izstāde. Līdz šim tik nozīmīgajām skatēm nav tikusi sarīkota ne pieejamo informatīvo, ne arī faktisko saglabājušos materiālu apkopojoša izstāde.


Izstādes sagatavošanas gaitā apzināti un ekspozīcijā iekļauti priekšmeti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeja, Latvijas Kara muzeja, VEF muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, kā arī no atsevišķām privātkolekcijām. Izstādi papildina bagātīgs informatīvais materiāls – plāni, fotoattēli, preses atsauksmes – no Parīzes arhīviem un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Rīgā. Pēc Valsts Kinofotofonodokumetu arhīva materiāliem ir sagatavots ekspozīciju papildinošs fona sižets par Latvijas kultūras dzīvi, mākslas izglītību un dizaina industrijām 20. gadsimta 20.–30. gados.


Izstādē skatāmo oriģināldarbu vidū ir Ludolfa Liberta Latvijas ekspozīcijas zāles interjera sienas gleznojuma skice, darbnīcas „Baltars” stends ar unikāliem mākslas porcelāna priekšmetiem, Jāņa Munča skices un dekorāciju mets, Jēkaba Bīnes godalgotā servīze „Tauta”, atsevišķas tekstilijas, grāmatniecības pērles, kā arī godalgoto autoru apbalvojumi – Grand Prix, Zelta un Sudraba medaļu diplomi u.c. eksponāti.



Izstāde veidota ar ieceri iepazīstināt ar Latvijas mākslas un moderno tehnoloģiju sasniegumiem 20. gadsimta 20.–30. gados, to augsto novērtējumu vispasaules kontekstā, kā arī popularizēt šos plašākai publikai mazzināmos faktus.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas