Latvijas filmu maratons – bezmaksas kino svētki visas dienas garumā


Valsts svētkos, 4. maijā, jau devīto gadu pēc kārtas kinoteātrī Splendid Palace notiks Latvijas filmu maratons – kinosvētki visas dienas garumā. Tradīcijas pirmsākumos tā bija reta iespēja uz lielā ekrāna noskatīties jaunākās Latvijas filmas, bet pa šiem gadiem pašmāju kinodarbi kļuvuši pieejamāki un regulāri skatāmi kinoteātros, taču 4. maija filmu maratons būs dāvana Valsts svētkos un aktuālā repertuāra filmas varēs noskatīties bez maksas.


Šī gada Latvijas filmu maratons tematiski piesaka 2014. gada norises, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu – Nacionālais Kino centrs kultūras programmā piedalīsies ar projektu „Priekšpilsētu kino”, kas pievērš uzmanību Rīgas priekšpilsētām gan pagātnes kinoliecībās, gan tagadnes aktivitātēs. Šajā kontekstā īpaši simbolisks ir šāgada Latvijas filmu maratona centrālais notikums – Ivara Selecka dokumentālā triloģija par mazo Pārdaugavas Šķērsielu.


Pirmā filma „Šķērsiela” (1988) ir viena no titulētākajām Latvijas dokumentālajām filmām, vienīgā, kas saņēmusi Eiropas Kino akadēmijas (EKA) balvu Fēlikss (jāpiebilst, ka 2014. gadā EKA balvas pasniegšana notiks Rīgā). Pēc desmit gadiem Ivars Seleckis un filmas scenārija autors atgriezās Šķērsielā un uzņēma turpinājumu – „Jaunie laiki Šķērsielā” (1999), abas filmas būs iespējams noskatīties Latvijas filmu maratona dienas seansos. Triloģijas trešā filma – „Kapitālisms Šķērsielā” (2013) pirmizrādi piedzīvos Latvijas filmu maratona ietvaros, kinoteātra Splendid PalaceLielajā zālē plkst. 17.00.


Latvijas filmu pirmizrādes ir tradicionāla Latvijas filmu maratona sastāvdaļa, un arī šogad vairākas filmas pirmoreiz satiks skatītāju. Animācijas seansā Mazajā zālē plkst.10.30 pirmizrādi piedzīvos Nila Skapāna jaunais darbs „Kaķis maisā” un Edmunda Jansona „Kora turneja”, Lielajā zālē seansā 20:00 pirmizrāde Elīnas Eihmanes komiskajai spēles īsfilmai „Gūtenmorgens un Jāņi”, bet Mazajā zālē plkst.14.30 plašākai publikai pirmoreiz tiks demonstrēta Lailas Pakalniņas jaunākā dokumentālā filma „Četrdesmit divi” – par Rīgas maratonu.


Vēl viena Latvijas filmu maratona tradīcija ir brīvdabas nakts seanss kinoteātra priekšpagalmā. Šogad programmā no plkst.21.30 līdz 23.00 – atraktīva kaleidoskopiska montāža no padomju laika kinožurnālu sižetiem, kas atlasīti tēmas ietvaros un stāsta par Rīgu un tās priekšpilsētām.


Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs (NKC), finansiāli atbalsta Rīgas dome.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas