Latvijas Leļļu teātrī top unikāls iestudējums pieaugušajiemJau vairāku mēnešu garumā Latvijas Leļļu teātrī noris darbs pie Erika Ādamsona psiholoģisko noveļu iestudējuma “Smalkās kaites”, kas tiks izspēlētas ar Latvijā līdz šim neredzētām hiperreālām silikona tehnikā veidotām lellēm. Izrādes radošā komanda režisora Edgara Kaufelda vadībā skatītājus no 14 gadu vecuma uz pirmizrādi aicina 28. aprīlī Rīgas Latviešu biedrības nama Kamīnzālē.

Erika Ādamsona noveļu krājums “Smalkās kaites”, kas publicēts 1937. gadā, ir iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. Rakstnieks, kurš ir nepārspējams psiholoģisko nianšu un procesu atklājējs, savu noveļu varoņu raksturos hipertrofētā veidā zīmē cilvēku īpatnības, tieksmes un kaislības. Viņš izceļ instinktu, zemapziņas impulsu un pagātnes traumu ietekmi uz cilvēku rīcību, ar humoru uzlūkojot pārliecību, ka personas rīcību vada galvenokārt apzināti, racionāli apsvērumi. Ar pārspīlējuma un groteskas palīdzību autors panāk traģikomisku spriedzi un negaidītus notikumu pavērsienus noveļu varoņu dzīvēs.

Izrādē skatītājiem būs iespēja redzēt krājuma 3 noveļu skatuves versijas: “Stāsts par nagu”, “Sarkanās asaras” un “Jāšana uz lauvas”. Unikālu darbu pie sarežģītu leļļu un vides izveides kopā ar teātra leļļu meistariem veikusi māksliniece Kristīne Jurjāne un scenogrāfs Kristaps Kramiņš. Savukārt komponists Jēkabs Nīmanis izrādei izveidojis smalku muzikālo partitūru, kas ataino varoņu domu pasaules trauslumu un dinamiku. Līdzās teātra aktieriem Artūram Putniņam un Rihardam Zelezņevam iestudējuma komandā debitēs arī leļļu teātra aktrise no Polijas – Malgožata Apse.

Izrādes režisors par savu iestudējumu stāsta: “Šis darbs ir īpašs ar to, ka nepievēršas kādam ārējam, reālam notikumam, bet gan tik pat spraigam sižetam, kas dzimst galveno varoņu galvās. Ādamsons meistarīgi pratis šo ārēji neesošo notikumu aprakstīt pilnvērtīgā stāstā – ar iesākumu, kulmināciju un dramatiskām beigām. Cilvēks ir tik interesanta būtne, kas ik dienu atrodas divās realitātēs – visiem redzamajā un savā domu pasaulē. Un, pat ja ārēji var šķist, ka kāda cilvēka dzīve ir vienmuļa un garlaicīga, mēs nekad nezinām, kādas drāmas, traģēdijas un komēdijas notiek viņu domu realitātē. Šajā izrādē mēs to mēģinām atklāt, cenšoties būt vērīgi un empātiski pret Ādamsona varoņiem. Un tas, ko saprotam, ka šīs nav tikai 30. gadu kaites – lai arī iemesli atšķiras, cilvēkam veselīgā veidā dalīties ar savas iekšējās pasaules uzmācīgajām domām un sajūtām vienmēr bijuši kādi šķēršļi – senāk tā bija nespēja runāt par emocijām, mūsdienās – dzīve digitālajā vidē, kur mazākā vājība var tik nežēlīgi izmantota pret pašu. Un nekas tā nebaro iekšējos nezvērus kā klusēšana un sajukšana pašam savā domu jūklī. Tādēļ, strādājot pie izrādes, īpaši uzsveram empātijas, līdzjūtības un cilvēcības nozīmi, kas mums katram jāatrod gan pret sevi, gan citiem.”

Erika Ādamsona un izrādes “Smalkās kaites” radošās komandas izveidotos varoņus un to stāstus šajā sezonā būs iespējams sastapt tikai trīs reizes – 28. aprīlī, 10. maijā un 19. maijā. Izrāde piemērota arī vidusskolas vecuma jauniešiem, kuri vēlas padziļināti izprast Erika Ādamsona daiļradi un aktualitāti. Biļetes nopērkamas Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas