“Lielais dzintars” uzsāk biļešu tirdzniecību uz 2022. gada janvārī gaidāmajiem notikumiemLiepājas koncertzāle “Lielais dzintars” jauno, 2022. gadu atklās ar krāšņu un piesātinātu koncertprogramu — trīs nedēļas nogalēs klausītāji aicināti apmeklēt trīs muzikāli atšķirīgus un mākslinieciski augstvērtīgus koncertus ar pašmāju un kaimiņvalsts Lietuvas labāko izpildītājmākslinieku dalību. Koncertzālē viesosies Latvijas Radio koris, Osokinu dinastijas pianisti un Čurļoņa stīgu kvartets no Viļņas. Biļetes uz janvārī gaidāmajiem notikumiem jau pieejamas tirdzniecībā.

2022. gada 8. janvārī plkst. 18.00 koncertnams klausītājus aicina uz jau tradicionālu Zvaigznes dienai veltītu garīgo dziedājumu koncertu, lai atzīmētu gaismas un saules atgriešanos. Šoreiz, laikā, kad Pareizticīgā baznīca svin Kristus dzimšanas svētkus, Latvijas Radio kora izpildījumā izskanēs koncertprogramma “Pareizticīgo Ziemassvētki. Čaikovska liturģija”. Krievu komponista Pētera Čaikovska vārdu dzirdot, lielākoties vispirms atmiņā ataust viņa simfonijas, skatuves darbi un kamermūzika, taču Čaikovska radošais mantojums slēpj arī sakrālas ievirzes kormūziku, ko no putekļu plauktiem laukā cēlis Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava.

Savu monumentālo Sv. Jāņa Zeltamutes liturģiju Čaikovskis sacerējis 1878. gadā. Teju pēc pusotra gadsimta – 2019. gadā skaņu tvartā to ieskaņojis Latvijas Radio koris, kļūstot par vienu no pašiem pirmajiem Eiropas kolektīviem, kas pieskaras Čaikovska muzikālās liturģijas versijai. Par šo ierakstu koris saņēmis nedalītu publikas un kritikas atzinību, kā arī Starptautisko Klasiskās Mūzikas Balvu 2020 kora mūzikas ierakstu kategorijā. Līdzās pareizticīgās tradīcijas skatījumam uz liturģiju koncertā skanēs arī bizantiešu dziedājumi latviešu valodā, ko sakārtojis Latvijas Pareizticīgo baznīcas reģents un komponists Andrejs Selickis.

Lietuviešu simbolisma meistara Mikalojus Konstantina Čurļoņa vārdā nosauktais Čurļoņa stīgu kvartets Liepājā iegriezīsies svētdien, 16. janvārī plkst. 15.00, lai atklātu klausītāju iecienītās kamersērijas “Personīgi” notikumu gadu. Pirms vairāk nekā pusgadsimta dibinātais radošu meklētāju un tehniski virtuozu mūziķu ansamblis Liepājas koncertzāles klausītājiem sagatavojis smalku kamermūzikas programmu, kuras pirmajā daļā iepazīsim izcilus lietuviešu komponistus, bet otrajā daļā klausīsimies norvēģi Edvardu Grīgu.

Koncertprogrammas stūrakmens būs norvēģu pazīstamākā komponista Edvarda Grīga Stīgu kvartets solminorā – viens no retajiem šī miniatūrista cikliskajiem darbiem. “Tādi mākslinieki kā Bahs un Bēthovens cēla baznīcas, bet es vēlos celt būdiņas, kur cilvēki jūtas laimīgi,” tā reiz savu mūziku aprakstījis Grīgs, tomēr viņa Stīgu kvartetā solminorā jaušams katedrāles vēriens. Koncertu atklās 20./21. gadsimtu mijas spilgtāko lietuviešu komponistu darbu izlase, no kuriem lielākā daļa Latvijā skanēs pirmoreiz.

Izcilie klavierspēles virtuozi – Sergejs, Andrejs un Georgijs Osokini – jauno mākslas notikumu gadu aicina ieskandināt ar īpaši krāšņu un konceptuāli bagātu mūzikas programmu. Sestdien, 22. janvārī plkst. 18.00 gaidāmajā pianisma vakarā pirmoreiz uz koncertzāles “Lielais dzintars” skatuves vienlaikus atradīsies trīs koncertflīģeļi, lai divu paaudžu veidoto melnbalto taustiņu sinerģijā izskanētu izcilo komponistu Skrjabina, Musorgska, Šopēna, Šostakoviča un Ravela skaņdarbi.

Smalki veidoto klaviermūzikas vakaru atklās 2022. gada jubilāra, 150. dzimšanas dienas gaviļnieka Aleksandra Skrjabina skaņdarbi Andreja Osokina meistarīgajā interpretācijā. Savas dzīves laikā Skrjabins bija ne tikai komponists, estēts un grandiozu ideju ģenerētājs, bet arī pianists, un par šo darbības sfēru sinerģiju nenoliedzami varēs pārliecināties viņa klaviermūzikā. Bet vairāk kā trīsdesmit gadus agrāk Modests Musorgskis monumentālajā svītā Izstādes gleznas kavējas arhitekta un gleznotāja Viktora Hartmaņa pēcnāves gleznu izstādes iespaidos, ko koncertā iedzīvinās Sergejs Osokins. Otrs programmas smaguma centrs būs Friderika Šopēna mūzika, kas izskanēs Šopēna pianistu konkursa laureāta Georgija Osokina izsmalcinātajā sniegumā.

Līdz 2022. gada 28. janvārim koncertzāles mākslas telpā Civita Nova, kā arī 3. un 4. stāva galerijās skatāma Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas izstāde “Līnijas”, kas piedāvā vairāk nekā 20 starptautisku mākslinieku darbus.

Pirms pasākumu apmeklēšanas aicinām iepazīties ar epidemioloģiskās drošības un pasākumu apmeklēšanas nosacījumiem koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv

Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes uz koncertu klātienē un tiešsaistē nopērkamas „Biļešu paradīzes“ kasēs visā Latvijā un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas