LNO dodas viesizrādēs uz Maskavas Lielo teātri


No 7. līdz 10. februārim Latvijas Nacionālā opera (LNO) jau trešo reizi dosies viesizrādēs uz Maskavu, lai Lielajā teātrī četrus vakarus pēc kārtas izrādītu P. Čaikovska operu "Jevgeņijs Oņegins" un G. Doniceti operu "Lucia di Lammermoor".


Šoreiz LNO viesošanās šajā teātrī būs īpaša, jo pasaules skaistāko celtņu vidū ierindotā ēka pēc fundamentālās rekonstrukcijas atguvusi gan savu vēsturisko izskatu, gan aprīkota ar vismodernāko skatuves tehniku.


Der zināt, ka 1776. gada 28. martā dibinātais teātris, sākotnēji kā privāts izrāžu, maskarāžu un citādu svētku nams, savas pastāvēšanas vēsturē ir daudzkārt nodedzis. Ēka, kāda tā daļēji nonākusi līdz mūsu dienām, pēc arhitekta Alberta Kavosa projekta uzbūvēta 1856. gadā. Vērienīgie restaurācijas darbi tika sākti 2005. gadā un ilga sešus gadus. 

"Savstarpēji rīkotās viesizrādes kļuvušas par gaidītu kultūras notikumu gan Rīgā, gan Maskavā, jo abus teātrus vieno radoši meklējumi un augsta līmeņa profesionalitāte. Esam gandarīti atkal tikties ar Maskavas Lielā teātra zinošo publiku un lepojamies atrasties tādu prestižu sadarbības partneru kompānijā kā Ņujorkas "Metropolitan", Milānas "La Scala", Londonas "Covent Garden" un citiem," uzsver LNO direktors un abu iestudējumu režisors Andrejs Žagars.

Par to, ka Maskavā mūsu viesizrādes tiek īpaši gaidītas, liecina arī fakts, ka kopš 2011. gada, kad pabeigta teātra rekonstrukcija, LNO būs tikai otrais viesteātris, kas tiks uzņemts atjaunotajā ēkā, jo pagaidām uz vēsturiskās skatuves viesojusies vien Milānas "La Scala".


Lielā teātra apmeklētāju vērtējumam LNO piedāvās divus iestudējumus. Opera "Jevgeņijs Oņegins" būs skatāma uz vēsturiskās skatuves; Tatjanas lomu tajā interpretēs lieliskā latviešu dziedātāja Kristīne Opolais, kura Maskavā ieradīsies pēc veiksmīgās debijas Ņujorkas "Metropolitan" operā. Viņas skatuves partneris būs baritons Jānis Apeinis, kurš ar Oņegina lomas traktējumu pārliecinājis skatītājus gan Rīgā, gan Sankpēterburgas Mihaila teātra jauniestudējumā. Pie diriģenta pults – Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents, daudzpusīgais Modests Pitrens "Lucia di Lammermoor" tiks izrādīta Jaunajā zālē. Titullomā - spožais soprāns Sonora Vaice, kura šai lomai piešķīrusi īsti dziļu dramatismu un spilgtu tēlu. Edgardo lomā – turku tenors Murats Karahans, kurš nu jau uzsācis daudzsološu Eiropas karjeru. Operu diriģēs maestro Aleksandrs Viļumanis, kurš vairākkārt viesojies Lielajā teātrī.


Viesizrāžu apmaiņa ir nozīmīgākais kultūras projekts, kas vieno Latviju un Krieviju; tas tiek īstenots, balstoties uz abu valstu savstarpēji noslēgto līgumu. 2003. gadā, kad LNO Maskavā viesojās pirmoreiz, Lielā teātra skatītājiem tika piedāvāta G.F. Hendeļa "Alčīna", un Dž. Verdi Aīda, savukārt 2007. gadā – Ž. Bizē "Karmena" un D. Šostakoviča "Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta".


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas