LSO ar īpašu koncertprogrammu dosies Latvijas koncerttūrē


No 5. – 10.novembrim Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) ar īpašu koncertprogrammu „Čaikovskis un Ivanovs” dosies Latvijas koncerttūrē, katru dienu sniedzot koncertu kādā no Latvijas pilsētām – Jelgavā, Madonā, Balvos, Cēsīs, Rēzeknē un Daugavpilī.


„Beidzot īstenosim mūsu sapņu projektu – lielo Latvijas koncerttūri, ko pacietīgi plānojām jau no pirmā gada, kopš kļuvām par valsts orķestri. Tāda Liepājas Simfoniskajam orķestrim nav bijusi mūsu zemē. Iespējams, tā pat ir pirmā koncerttūre Latvijā, kurā dodas kāds no Latvijas orķestriem. Zinot, ka uz šīm pilsētām aizbraukt varam reti, tūrei veidojām īpašu, apzināti ļoti koncentrētu programmu. Lielu akcentu likām uz latviešu mūziku, bet parādīsim spilgtāko arī no krievu romantiskās un Eiropas mūzikas,” stāsta LSO vadītājs Uldis Lipskis.


Koncerttūres programmas pirmajā daļā LSO galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā atskaņos Volfganga Amadeja Mocarta uvertīru no operas „Figaro kāzas”. „Ļoti spirgts un virtuozs skaņdarbs, kas uzreiz parāda – orķestris skan, vai neskan. Lai arī nav ļoti grūts, tomēr prasa no mūziķiem milzīgu koncentrēšanos un stilistisku precizitāti. Kā tāda vitamīnu deva koncerta sākumā tas brīnišķīgi iederas daudzās mūzikas programmās,” saka Atvars Lakstīgala, kurš šobrīd koncertē Itālijā ar Bari pilsētas simfonisko orķestri.


Pirmās daļas turpinājumā klausītāji varēs baudīt LSO izcilā solista – čellista Ērika Kiršfelda spēli, atskaņojot visnotaļ maģisko Pētera Čaikovska kompozīciju „Rokoko variācijas”. Šodien mūziķu aprindās tā gan vairāk tiek uztverta kā didaktisks materiāls, taču viens no spožākajiem Latvijas čellistiem Ēriks Kiršfelds atklāj: „Patiesībā šis ir ļoti skaists gabals, tā ir ļoti romantiska un skaista krievu mūzika – Čaikovskis ļoti labā nozīmē!”. Starp citu, tieši šo skaņdarbu Ēriks atskaņoja, pirmo reizi savā mūziķa karjerā uzstājoties ar simfonisko orķestri.


Koncerttūres programmas otrajā daļā skanēs nepārspētā latviešu simfoniskās mūzikas granda – latgalieša Jāņa Ivanova romantiskā 17.simfonija, kas ir šīs programmas centrālais skaņdarbs. LSO koncerts „Latvieši”, kurā šī kompozīcija pirms diviem gadiem skanēja Rīgā, tika nominēts Latvijas Lielajai mūzikas balvai un guva lielu publikas atzinību, kā arī lieliskas kritiķu atsauksmes. „Patīkamu līdzpārdzīvojumu LSO instrumentālām krāsām bagātīgajā lasījumā sagādāja simfoniskā milža Jāņa Ivanova 17.simfonijas atskaņojums,” Neatkarīgajā Rīta avīzē rakstīja Lauma Mellēna. Savukārt Inese Lūsiņa laikrakstā „Diena” atzina, ka „Pilnīgi negaidot liepājnieku un to galvenā diriģenta Atvara Lakstīgalas snieguma augstākā virsotne izrādījās še sen vairs nespēlētā Jāņa Ivanova romantiskā 17.simfonija. Jo īpaši tādu to vērsa saviļņojošais III (lēnās) daļas lasījums un neparasti siltais, sirsnīgi piesātinātais stīgu instrumentu skanējums visā simfonijas gaitā – no sapņainības un nostaļģijas līdz drāmai darbībā.”


Sadarbībā ar „Latvenergo”, Kultūras ministriju, Kultūrkapitāla fondu un portālu kultura.lv Liepājas Simfoniskā orķestra Latvijas koncerttūres programma skanēs 5.novembrī plkst.18:00 Jelgavas Kultūras namā, 6.novembrī plkst.19:00 Madonas Kultūras namā, 7.novembrī plkst.19:00 Balvu Kultūras un atpūtas centrā, 8.novembrī plkst.19:00 Cēsu Sporta kompleksā, 9.novembrī plkst.19:00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā „GORS” un 10.novembrī plkst.16:00 Daugavpils Vienības namā.


Biļetes un papildus informāciju meklējiet koncertu norises vietās. Plašākus aprakstus par diriģentu Atvaru Lakstīgalu un solistu Ēriku Kiršfeldu var lasīt Liepājas Simfoniskā orķestra mājas lapā www.lso.lv, tur arī var uzzināt par citām orķestra aktivitātēm un gaidāmajiem koncertiem.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas