Maijā Rīgā notiks pirmais foto mākslas festivāls

Rīgas fotomēnesis ir jauns Baltijas jūras reģiona foto festivāls, kas pirmo reizi norisināsies 2014. gada maijā, kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumu. Festivāls par prioritāti izvirza Baltijas un Ziemeļvalstu mākslas idejās balstītu fotogrāfiju. Rīgas Fotomēneša programmā iekļautas vairākas izstādes, mākslinieku prezentācijas, portfolio skate, pašizdošanas pasākumi, kino filmas, kā arī citas aktivitātes, vēsta pasākuma rīkotāji.


Festivāla tematisko centru iezīmēs izstāde "Viewfinders. Baltijas un Ziemeļvalstu laikmetīgā fotogrāfija", kas no 8. maija līdz 5. jūnijam būs apskatāma Rīgas Mākslas telpā. Izstādē būs eksponēti piecpadsmit autoru, tostarp divu Latvijas mākslinieku – Ievas Epneres un Ivara Grāvleja darbi, kas liek akcentu uz cilvēku sevis meklējumiem šodienas telpā. Vienlaikus izstādē tiks izvirzītas šodienas fotogrāfijas kā mākslas prakses tendences. Galerija "Grundemark Nilsson Gallery" (Berlīne, Vācija) Rīgas Mākslas telpas Intro zālē piedāvās mākslinieka Dawid (Zviedrija) personālizstādi ROST/RUST/RŪSA, kas savulaik Zviedrijā izraisīja plašas diskusijas un mainīja priekšstatu par fotogrāfiju kā mediju.


No 5. līdz 25. maijam Rīgas pilsētvidē būs apskatāms projekts "Kaimiņi'' – mākslinieku Kaspara Podnieka, Arņa Balčus, Evelinas Deičmanes, Ievas Raudsepas un Ilzes Vanagas darbi, kas tapis sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda organizēto Mākslas festivālu "Tête-à-Tête". Fotokonkursa iRiga, kas noris jau visu 2013. gadu, noslēguma izstāde būs redzama t/c Galerijā "Centrs'' no 1. līdz 18. maijam, savukārt Imanta Grosa personālizstāde "Gadagājumi/Vintages'' – Vīna Studijā no 7. līdz 31. jūlijam.


9. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks portfolio skate, dodot iespēju topošiem un profesionāliem fotogrāfiem izrādīt savus darbus īpaši atlasītai starptautiskai fotogrāfijas profesionāļu grupai.


No 9. līdz 17. maijam sadarbībā ar ISSP Latvjas Nacionālajā bibliotēkā notiks fotogrāmatu pašizdošanas nedēļa Self Publish Riga. Pasākuma mērķis ir rosināt fotogrāmatu izdošanu un to pieprasījumu Latvijā, parādīt ārzemju pieredzi un atklāt vietējiem fotogrāfiem šo pašizpausmes tendenci.


14. un 16. maijā sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fonda organizēto Mākslas festivālu "Tête-à-Tête" Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā notiks divu pasaules slavenu fotogrāfu – JH Engstroma (JH Engströms, Zviedrija) un Antuāns Dagatas (Antoine D'Agata, Francija) uzstāšanās un darbu prezentācijas jeb Artist Talk.


Rīgas Fotomēnesis 2014 piedāvās arī vairākus citus sadarbības pasākumus un izstādes, tostarp Kino muzejā būs skatāmas kino filmas par fotogrāfiem, fotogrāfijas attīstību un aktualitātēm, sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs apskatāma Mērija Elena Mārk (Mary Ellen Mark, ASV) personālizstāde, bet Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls – Māras Brašamanes (Latvija) personālizstāde.


Rīgas Fotomēnesi organizē biedrība Rīgas fotomēnesis - fotogrāfs un Foto Kvartāla galvenais redaktors Arnis Balčus, māksliniece un kuratore Inga Brūvere, mākslas zinātniece Aiga Dzalbe, fotogrāfs un Ziemeļu Ministru padomes direktors Imants Gross sadarbībā ar nodibinājumu Rīga 2014, Ziemeļu Ministru padomi, Foto Kvartālu, Latvijas Mākslinieku savienību, Dānijas Kultūras institūtu, Borisa un Ināras Teterevu fondu, Rīgas Mākslas telpu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, ASV vēstniecību Latvijā, Kino muzeju, kā arī ar citām istitūcijām, tostarp ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju, Laikmetīgās Mākslas centru (LMC), ISSP un Ūmeo pilsētu (Zviedrija) satelītprojektu veidošanā.


Vairāk informācijas par Rīgas Fotomēneša 2014 programmu - www.rigaphotomonth.com.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas