Mākslinieka Arta Nīmaņa izstāde Mehiko pārsteidz izstādes apmeklētājusLīdz 12. aprīlim Fransa Maijera muzejā (Museo Franz Mayer), kas ir viena no prestižākajām Mehiko mākslas eksponēšanas vietām, apskatāma mākslinieka un dizainera Arta Nīmaņa stikla skulptūru izstāde “Latvieša balss stiklā”.

Pateicoties savam unikālajam stilam un eksperimentiem ar dažādu tehnoloģiju izmantošanu stikla objektu radīšanā, A. Nīmanis tiek ierindots Eiropas stikla mākslinieku elitē. Izstāde tapusi kā Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas pasākums Meksikā.

„Man ir patiess gandarījums šajā vēsturiskajā brīdī būt Mehiko un atklāt pirmo Latvijas vēstniecības Meksikā kultūras pasākumu. Tāpat ir prieks, ka ir izdevies sagatavot un izstādīt Fransa Maijera muzejā tieši Arta Nīmaņa stikla mākslas darbus, jo viņš ir viens no atzītākajiem stikla māksliniekiem un dizaineriem Latvijā, ” izstādes atklāšanā, kas notika 24. februārī, teica LR vēstnieks Meksikā Andris Razāns.

Maģiskās, noslēpumaini izgaismotās stikla mākslas skultptūras, kas eksponētas tumšā izstāžu zālē, patiesi pārsteigušas un sajūsminājušas ne tikai atklāšanā klātesošo Mehiko sabiedrības un mākslas pasaules eliti, bet arī regulāros izstādes apmeklētājus. Vai šie brīnumainie plastiskie objekti tiešām radīti no stikla? Un tas velosipēds arī ir no stikla? Pēc izstādes atklāšanas mākslinieks saņēmis piedāvājumus izstādīties citās Dienvidamerikas valstīs, Ķīnā, kā arī muzejos Ņujorkā un Berlīnē.

Plašākam lokam A.Nīmanis vairāk pazīstams kā zīmola “an&angel” stikla trauku autors. To ziemeļnieciskais skaistums balstās formas lakonismā un netradicionālā tehnoloģijā, kas stiklu ļauj pārklāt ar tēraudu. «an&angel» trauki nopērkami visā pasaulē. 2013. gadā tie apbalvoti ar prestižo «Red Dot Award» dizaina balvu, savukārt šogad – ar Vācijas dizaina balvu. 20 gadu garumā dziļi iepazinis stikla materialitātes īpašības, tehnoloģiskās apstrādes nianses un izkopis savu unikālo izteiksmes formu, A.Nīmanis rada arī emocionāli uzrunājošas un plastikas stikla mākslas skulptūras, kā arī eksperimentālus stikla mākslas objektus. Stikls ir plastisks un noslēpumains materiāls, kuru var pārveidot visneparastākajās formās. Tas ir kā estētisks izaicinājums izveidot tādu skulptūru, lai stikla maģiskumu izceltu vēl vairāk.

Izstādes stikla skulptūras, kas tapušas izmantojot karsto stikla pūšanas tehniku, raksturo sintēze starp tīru, plastisku formu un ekspresīvu emociju. Turklāt jūtīgās spēles ar gaismu, caurspīgumu un spoguļatspīdumiem tiem piešķir transcendentālas sajūtas raisošu efektu un reizē juteklisku niansētību. Darbi ir abstrakti, taču to nosaukumi raisa iztēli un ļauj vaļu interpretācijām par metafiziskām un eksistenciālām tēmām – “Laika līnija”, “Izcelsme”, “Ilgas”, “Iekšpusē”, “Būtība”, “Meklējot atbildes”, “Kaislība”, “Izglābušies”, “Mēness ola”, “H2O elpa”, “Kaislība”, “Eksplodējošā ziedēšana”. Sajūta, ka mākslinieks aicina ieskatīties nezināmajā. Darbiem piemīt spēcīga iekšējā garīgā vibrācija un plūdums. Optiskā ilūzija tos it kā atdzīvina, un pieškir tiem kustību, ievelkot skatītāju iluzorā spēlē. Atsevišķiem darbiem ir arī dzelta, sudraba un misiņa pārklājums, kas plastiskās un gaismu reflektējošās skulptūras padara vēl noslēpumainākas. Mākslinieks ļaujas arī pārsteidzošiem eksperimentiem ar stikla trauslumu, formu un funkciju. Funkcionējošs velosipēds ar stikla detaļām – tā ir izaicinošākā mākslinieciskā ambīcija, ko realizējis A.Nīmanis. Un rezultāts izstādē ir apskatāms.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas