Marsieši pirmo reizi vēro Merkura tranzītuKamēr zemes iedzīvotājiem vēl priekšā gaidāms nākamais Merkura tranzīts, marsieši to jau paspējuši izbaudīt pilnībā, kad šī gada 3. jūnijā viņiem bija iespēja pirmo reizi vērot Merkura tranzītu no Marsa.

Šis ir pirmais planētas tranzīts, kas jebkad novērots no citas planētas virsmas, kā arī pirmā reize, kad Merkuru  izdevies iemūžināt fotogrāfijā no Marsa.

Iemūžināt Saules sistēmas mazāko planētu, kas redzama kā blāvs plankums, izdevies Zemes pārstāvim uz Marsa - NASA mobilā izpētes laboratorijai Curiosity.  Fotogrāfijās redzami arī divi Saules plankumi, kuri lielumā ir līdzīgi Zemes izmēriem. Saules plankumi griežas kopā ar sauli, bet Merkura griezšanās ātrums ir ievērojami ātrāks.

Kā tiek norādīts, Venēras tranzīti tiek izmantoti, lai noteiktu Saules sistēmas izmērus, bet Merkura tranzīti, lai noteiktu pašas Saules izmērus.

Venēras tranzītu no Zemes pēdējo reizi bija iespēja vērot 2012. gada jūnijā, nākošo - Merkura tranzītu būs iespējams vērot 2016. gada 9. maijā.

Foto: Publicitātes
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas