Meteņu tirgus vai Aizgavēnis Kalnciema kvartālā


Sestdien, 15. februārī, 10.00-16.00 Kalnciema kvartāla tirdziņā notiks Meteņu dienas svinības latgaļu un itāļu stilā. Latgalē Meteņu dienu sauc par Aizgavēni un tā svinēšana sastāv no dziesmu dziedāšanas, mielasta gatavošanas un ķekatās iešanas. Meteņus ieskandinās Ozolmuižas folkloras kopa "Ūzuleņi" Marijas Andiņas vadībā. Savukārt par itāļu tradīciju nodošanu rūpēsies interesentu klubs L'ITALII.


Meteņi ir sena latviešu tradīcija, kur atzīmē vecā gada beigas un jaunā gada sākumu. Meteņiem ir priecīgs raksturs, un tos svin vairākas dienas – iet ciemos, ķekatās, brauc ar ragaviņām. Tos svin 7 nedēļas pirms Lieldienām, laikā, kad sākas katoļu gavēnis.


Savukārt Itālijā šajās dienās tiek svinēts Karnevāls. Tas simbolizē atvadas no laicīgās dzīves priekiem, un tam seko gavēnis. Karnevāls, latīniski 'carnem levare', nozīmē - "atņemt gaļu". Tāpēc jāpaspēj pirms tam vēl izbaudīt laicīgās dzīves baudas mirkļus - izēšanos un iztrakošanos pirms gavēņa.


Tradīcijām mijoties, svinību ietvaros tirdziņā tiks cepti bļīni (jeb pankūkas) latgaļu stilā un iets rotaļās kopā ar folkloras kopu, savukārt itāļu klubs aicina lielus un mazus uz radošo darbnīcu, kur varēs sev izgatavot krāšņu masku. Pie zemniekiem un amatniekiem varēs iegādāties kāroto svētku mielastam vai ciemakukulim - raušus, cūkas ausis, austus lakatus, kaltus zvaniņus un daudz ko citu. Būs pārstāvēti arī latgaļu tirgotāji ar savu neatkārtojamo speķi, maizi, sieru un māla traukiem.


Savukārt Mārtiņš Rītiņš un Eco Catering būs parūpējušies par tradicionāliem Meteņu ēdieniem.


Folkloras kopas uzstāšanās un rotaļas notiks 12.00-14.00, savukārt uz masku darbnīca būs plkst.11.00-15.00 (brūnajā mājā).


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas