Rīgā viesosies Amerikā dzīvojošā latviešu māksliniece Vija Celmiņa


Amerikā dzīvojošā latviešu māksliniece Vija Celmiņa aprīlī viesosies Rīgā, lai piedalītos savas personālizstādes "Vija Celmiņa. Dubultā realitāte" atklāšanā. Izstāde no 12.aprīļa līdz 22.jūnijam būs skatāma mākslasmuzejā "Rīgas Birža".


Celmiņas darbības jomas ir glezniecība, grafīta un ogles zīmējumi. Māksliniece darinājusi dažādu tehniku grafikas, veido arī skulptūras un instalācijas.


Ievērību pasaulē Celmiņa guvusi ar jūras, tuksneša, zvaigžņotas debess un zirnekļa tīklu gleznām, zīmējumiem grafīta un ogles tehnikās.


Celmiņas darbi atrodas nozīmīgākajās mūsdienu mākslas kolekcijās pasaulē - Mūsdienu mākslas muzejā Ņujorkā, Metropolitēna mākslas muzejā, Pompidū mākslas centrā Parīzē, Nacionālajā Teita galerijā Londonā u.c.


Galveno kolekciju, no kurām būs veidota izstāde "Dubultā realitāte", mājvieta ir Modernās mākslas muzejs Ņujorkā, Nacionālā mākslas galerija Vašingtonā, ASV vēstniecība Latvijā, "McKee" galerija, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzejs, Kartjē Mūsdienu mākslas centrs Parīzē, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, kā arī izstādē būs redzami darbi no pašas mākslinieces Celmiņas mākslas darbu kolekcijas.


Pavasarī būs skatāma arī režisora Olafa Okonova, operatora Aleksandra Grebņeva un producentes Antras Cilinskas veidota dokumentālā filma par Celmiņu.


Celmiņa dzimusi 1938.gadā Rīgā. 1944.gada rudenī viņas ģimene devās bēgļu gaitās uz Vāciju, kur uzturējās latviešu bēgļu nometnē Eslingenē. 1948.gadā Celmiņa kopā ar vecākiem emigrēja uz ASV, Indianapolisu. Kopš 1980.gada Celmiņa dzīvo Ņujorkā. Māksliniece studējusi Džona Herona Mākslas institūtā no 1955. līdz 1962.gadam. 1963.gadā viņa pārcēlās uz dzīvi Venēcijā, Kalifornijā, lai studētu Losandželosā, Kalifornijas Universitātē, kuru beidza 1965.gadā, iegūstot maģistra grādu. Māksliniece vairakkārt ir papildinājusi savu profesionālo meistarību gan Kalifornijas Universitātē, Irvinā, gan Kalifornijas Mākslas institūtā, Valensijā.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas