Muzeju naktī šogad piedalīsies vairāk nekā 244 muzeji un sabiedriskās dzīves veidotājiPiedāvājot daudzveidīgas norises, rekordliels iestāžu skaits – vairāk nekā 244 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas – šogad 13. maijā bez maksas uzņems apmeklētājus Muzeju naktī. Šogad nakts pasākumi Latvijas muzejos notiks jau deviņpadsmito reizi.

„Muzeju nakts ik gadu iezīmē vasaras sākumu, kad daudzveidīgo, naksnīgo kultūras pasākumu piedāvājumu izbauda aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā; turklāt priecē tas, ka gadu no gada šī pasākuma dalībnieku skaitam ir tendence pieaugt. Šogad muzeji, sabiedriskās dzīves veidotāji un dažādas iestādes vakara norisēs durvis apmeklētājiem vērs vairāk nekā 244 kultūrvietās, kas ir rekordaugsts dalībnieku skaits,” piedalīties Muzeju nakts aktivitātēs aicina kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Ar Muzeju nakts programmu iespējams iepazīties tīmekļvietnē https://latvia.icom.museum.lv/

Šā gada Muzeju nakts tēma ir “radīšana,” ietverot vienā vārdā jaunradi, atjaunotni un atjaunošanu, dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu, kā arī prasmju iepazīšanu un apgūšanu. Rīgā un pieRīgā Muzeju naktī durvis apmeklētājiem vērs 57 kultūrvietas, savukārt reģionos 187 vietās interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, privātie muzeji un nevalstiskās organizācijas.

Tāpat kā aizvadītajos pirmspandēmijas gados arī šogad aktīvākais reģions Muzeju naktī solās būt Vidzeme, vidzemnieki un reģiona viesi 13. maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 73 kultūrvietās. Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 60 vietās, Latgalē – 36 vietās, savukārt Zemgalē – 18 kultūrvietās.

Jau 19. gadu Latvijā vislielākais muzeju apmeklējums vienas diennakts laikā būs Muzeju nakts ietvaros. Kopš 2008. gada (neskaitot Covid-19 pandēmijas laiku) ik gadus cilvēku iesaiste Muzeju nakts pasākumos pārsniedz 200 000 apmeklējumu. Veidojot aizraujošas ekspozīcijas, izstādes un izglītojošas programmas un pārdomātu komunikāciju ar sabiedrību, Latvijas muzejiem izdodas piesaistīt un noturēt augstu pašmāju cilvēku un ārvalstu viesu uzmanību.

Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18. maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977. gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978. gada. 1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju “Muzeju pavasaris,” kas vēlāk pārtapa akcijā – Muzeju naktī - tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas