Mūžībā aizgājis leģendārais kordiriģents Roberts ZuikaASV 102 gadu vecumā mūžībā aizgājis latviešu kordiriģents, pedagogs un Triju Zvaigžņu ordeņa ieguvējs Roberts Zuika, vēsta Latvijas Televīzija.

Lai arī Zuika uzskatāms par īstenu Latvijas patriotu, lielākā daļa kordiriģenta dzīve aizritējusi svešumā.

Zuika bijis vairākkārtējs Dziesmu svētku virsdiriģents Toronto, Klīvlendā, Bostonā, Čikāgā, Eiropas Dziesmu svētkos Hanoverā un Londonā, 32. Kultūras dienās Austrālijā, XX Vispārējos dziesmu svētkos un goda virsdiriģents XXI, XXII un XXIII dziesmu svētkos Rīgā, Latvijā, kā arī daudzos citos novada dziesmu svētkos.

2003. gada 29. jūnijā Zuika saņēma IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, savukārt gadu vēlāk Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) pasniedza diriģentam balvu par ilggadīgu, pašaizliedzīgu latviešu mūzikas lauka kopšanu un jaunās paaudzes iedvesmošanu.

Līdzjūtību mūžībā aizgājušā diriģenta tuviniekiem un draugiem šodien izteica arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, uzverot, ka Roberts Zuika bijis karavīrs, kultūras darbinieks, pedagogs, publicists, un katrā no šīm jomām ir ieguldīts tik daudz darba, ka šķiet pat neticami, ka to visu spēj izdarīt viens cilvēks lai arī garā un radošā mūžā.

"Ir grūti pat noticēt, ka Robertu Zuiku vairs neredzēsim Dziesmu svētkos, kad uz viņa it kā burvju mājiena ieskanas tūkstošbalsīgs koris. Latviešu kultūru, latviešu dziesmu viņš ir spējis izlolot svešās zemēs, pulcinot ap sevi simtiem cilvēku, kuriem latviešu dziesma ir bijusi kas daudz vairāk par tautas dziesmu, tas bijis latvju gars. Tā enerģija un mīlestība, kas šos garos gadus ir dota visiem apkārtējiem, tā nekur nevar pazust un tā paliks, lai vienmēr mums liktos, ka Roberts Zuika tepat vien ir, līdzko ieskanas kora dziesma," sacīja Mūrniece.

Zuika dzimis 1913.gada 20.janvārī Lubejas pagasta "Ambātos".

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas