Mūziķi aicina Līgo svētkos nebaidīties klausīties mūziku, dejot un dziedāt


"Vēlamies kliedēt bažas un uzsvērt, ka savos privātajos pasākumos, gan svinot Līgo svētkos, gan ģimenes lokā vai ar draugiem atzīmējot izlaidumu, mūzikas atskaņošanai nav nepieciešama licence. Var droši dziedāt, dejot un izklaidēties. Nekas pēkšņi nav mainījies un nemainīsies. Vēl papildus esam nosūtījuši informāciju gan Pašvaldības policijai, gan Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei vēlreiz uzsverot, ka privātajos pasākumos un svinībās nav nepieciešama licence mūzikas atskaņošanai," skaidro I.Platpere LaIPA izpilddirektore.


Skolai izlaidumam nav nepieciešams izņemt licenci par skolas pasākuma oficiālajā daļā izpildītajiem priekšnesumiem, kur skolēni dzied dziesmas, dejo, skaita dzejoļus vai sniedz jebkuru citu priekšnesumu. Skolai licence ir nepieciešama izklaides daļai, kas ir balle vai dejas ar dzīvo mūziku vai dīdžeju. Licence vienam pasākumam izmaksā Ls15 (LaIPA Ls 5,05, AKKA/LAA Ls 10).


Biedrība "Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība" ir organizācija, kurā izpildītāji un fonogrammu producenti ir apvienojušies, lai kolektīvi administrētu savas tiesības - vienotos ar fonogrammu izmantotājiem par maksājamo atlīdzību, iekasētu, sadalītu un izmaksātu to tiesību īpašniekiem. LaIPA ir starptautiski atzīta organizācija, kas vienīgā Latvijā administrē pašmāju un ārzemju izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par izmantotajām fonogrammām.


Autortiesību likuma 52.pantā ir noteikts, ka izpildītājiem un fonogrammu producentiem ir tiesības saņemt taisnīgu atlīdzību par komerciālos nolūkos publicētu fonogrammu izmantošanu. Izmantošana ietver raidīšanu, publiskošanu, publisko izpildījumu, no komerciālos nolūkos publicētām fonogrammām sastāvošu raidījumu publiskošanu, retranslāciju pa kabeļiem un citus publiskošanas veidus. Par komerciālos nolūkos publicētām fonogrammām uzskatāmas arī tādas fonogrammas, kuras ir likumīgi padarītas pieejamas sabiedrībai pa vadiem vai citādā veidā tādējādi, ka tām var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un individuāli izraudzītā laikā.


Autortiesību likuma 63. pantā ir noteikts, ka mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija veic autortiesību un blakustiesību īpašnieku mantisko tiesību aizsardzību. Latvijā izpildītāju un fonogrammu producentu tiesību administrēšanu un aizsardzību veic LaIPA.


Blakustiesības ir izpildītāju, fonogrammu producentu, filmu producentu un raidorganizāciju tiesības. Blakustiesību objekts ir izpildījums un tā fiksācija, fonogramma, filma un raidījums.

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas