Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi par populāro kultūru LatvijāOtrdien, 20. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (1. stāvā) tiks atklāta starpdisciplināra izstāde "Pēcskaņas. Populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Latvijā". Ieeja bez maksas.

Ja par populāro kultūru līdz šim bijis ierasts runāt, sākot no 20. gadsimta vidus, tad izstādē aplūkotas populārās kultūras iezīmes modernizācijas laikmetā – tā dēvētajā fin de siècle periodā. Ekspozīcija iezīmē šī perioda masu patēriņa preces, notikumus, modi, populāro literatūru, lielus un plašām sabiedrības masām paredzētus kultūras un izklaides produktus un pasākumus ar materiālās kultūras palīdzību un konkrētiem priekšmetiem. Izstāde atklāj 19. un 20. gadsimta miju Latvijā – laiku, kurā norisinās modernās, emancipētās sabiedrības veidošanās.

Izstādes centrā ir viens no 19. un 20. gadsimta mijas populārākajiem dzejniekiem, arī izdevējs, aktieris un dramaturgs Edvards Treimanis-Zvārgulis, kuram šogad atzīmēta 150. jubileja. Viņa radītie populārās literatūras paraugi, kā arī kuplejas, kalendāri un pastkartes ar dzejoļiem un portretiem ir kā ievads izstādes tēmu sazarojumā. Izstādē aplūkojams unikāls rags, kas 1900. gadā dāvāts E. Treimanim-Zvārgulim par piemiņu viņa 15 gadu teātra darbībai, plaša lubu romānu un kalendāru kolekcija, dažādi pretējā dzimuma simpātiju iegūšanas padomnieki un sapņu tulki. Izstāde ietver arī interakcijas elementus – iespēju saņemt dzīvei noderīgus padomus spēlē "Gudrais Zālamans", kā arī aplūkot senus 3D attēlus.

Izstādes atklāšanas pasākumu papildinās arī E. Treimaņa-Zvārguļa epitāfiju krājuma "150 epitafu jeb kapuzrakstu" atvēršana.

Izstādes mērķis ir rosināt interesi par sociālo un kultūras vēsturi un caur populārās kultūras prizmu aktualizēt 19. un 20. gadsimta mijas vēsturi Latvijā. Tā ir pasākumu cikla "Zvārguļa festivāls" un E. Treimaņa-Zvārguļa 150. jubilejas gada noslēguma notikums.

Izstādē skatāmi priekšmeti no LNB, Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM), Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Valmieras Novadpētniecības muzeja, E. Treimaņa-Zvārguļa ģimenes un citām privātām kolekcijām.

Foto: Publicitātes

 
Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2024 Visas tiesības paturētas