Nacionālajā teātrī izrādi iestudē viens no Baltijas vadošajiem režisoriem Elmo Niganens


Latvijas Nacionālajā teātrī pie jauna iestējuma šobrīd strādā viens no šobrīd Baltijas atzītākajiem režisoriem Elmo Niganens no Igaunijas, kurš iestudē vienu no slavenākajiem igauņu literatūras klasikas darbiem Antona Hansena Tamsāres "Zeme un mīlestība. Kārena. Indreks".būs 25.oktobrī.


Viesrežisoru iesaistīšana teātra darbā šobrīd ir viens no Latvijas Nacionālā teātra attīstības būtiskiem nosacījumiem. Teātra direktora padomniece repertuāra jautājumos Ieva Struka: "Primārā šai izvēlē ir režisora personība, jo Elmo Niganens ir ne tikai spilgts režisors, sava teātra ilggadējs vadītājs vai neordināra personība, bet mākslinieks, kura rokrakstā dominē smalka psiholoģiskā teātra instrumentu pārzināšana apvienojumā ar humora izjūtu un niansētu teatralitātes elementu pielietojumu, augsts prasīgums pret dramaturģiskā materiāla vēstījumu, humānisms kā mākslas moto, respektīvi, visi tie parametri, kas gadiem bijuši Nacionālā teātra labāko izrāžu pamatā un kas atšķir Nacionālā teātra tradīciju no citām."


Darbs pie iestudējuma ir sācies jau maijā. Mēģinājumi rit nesteidzīgi, ir bijis garš un rūpīgs "galda" periods, kurā tika veikta paša romāna un lomu analīze, pētīts un prātots par kopīgo un atšķirīgo starp igauņiem un latviešiem, 20.gadsimta 20.gadiem, par kuriem Tammsāre rakstījis romāna "Zeme un mīlestība" 4.daļu "Kārena.Indreks", kā arī šodienu, igauņu un latviešu aktierspēles tradīcijām, attieksmi pret klasiku, teātri, dzīvi. Ir bijis kolektīvs brauciens uz Tammsāres memoriālo dzīvokli Tallinā un "Zemes un mīlestības" 2.daļas iestudējuma skatīšanās Tallinas pilsētas teātrī. Mēģinājumos skan latviešu, krievu un igauņu valoda.


Izrādes scenogrāfs ir Andris Freibergs, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka.


Galvenajās lomās būs Dita Lūriņa un Uldis Anže. Izrādē piedalās Jānis Skanis, Normunds Laizāns, Līga Liepiņa, Daiga Gaismiņa, Daiga Kažociņa, Indra Burkovska, Anete Saulīte , Inga Misāne, Indra Roga, Ģirts Jakovļevs, Ainārs Ančevskis, Mārcis Maņjakovs, Mārtiņš Brūveris, Juris Lisners, Juris Jope, Juris Hiršs, Kaspars Aniņš.


Foto: Publicitātes

Par autoru

Rīts.lv, Latvijas kultūras portāls © 2023 Visas tiesības paturētas